Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty w Muszynce, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki, to kolejna budowla sakralna na Szlaku Architektury Drewnianej, albo na Szlaku Cerkwi Łemkowskich na terenie Gminy Uzdrowiskowej Krynica, którą zwiedziliśmy podczas naszego trzytygodniowego pobytu w krynickim sanatorium.
Datę jej budowy tradycja przekazuje na tysiąc sześćset osiemdziesiąty dziewiąty rok, jednak najprawdopodobniej została ona wzniesiona w osiemnastym wieku, a następnie była odnawiana i przebudowywana. Tak jak wszystkie prezentowane przeze mnie świątynie łemkowskie jest budowlą trójdzielną, składającą się z nawy, niewielkiego prezbiterium oraz babińca, nad którym nadbudowana jest wieża o pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą z półkolistymi okienkami, zwieńczona baniastym hełmem z pozorną latarnią oraz małą makowicą i kutym krzyżem.
Nawę nakrywa blaszany dach namiotowy, częściowo dwuspadowy, prezbiterium zaś wielopołaciowy. Obie części mają podobne do wieży zwieńczenia, z tym, że nad prezbiterium nie ma makowicy. Ściany na zewnątrz oszalowane są poziomo, izbica wieży odeskowana jest pionowo z listwowaniem i ozdobną koronką od dołu.
Wnętrze nawy i prezbiterium nakrywają kopuły namiotowe, babiniec zaś płaski strop. Ściany i sklepienia zdobi polichromia orientalna z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W cerkwi znajduje się kompletny osiemnastowieczny ikonostas. Jedną z ciekawostek jest górny rząd ikon przedstawiających proroków na dużych ikonach w pełnych postaciach, a nie jak zazwyczaj w małych medalionach w ujęciach portretowych.
W późnobarokowym bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Oko Opatrzności w promienistej glorii w zwieńczeniu. W drugim bocznym ołtarzu, wykonanym w osiemnastym stuleciu znajduje się obraz świętej Barbary, dar konfederatów barskich, którzy niegdyś mieli swoje obozy w pobliżu Muszynki. Po bokach obrazu umieszczono rzeźby świętych Piotra i Pawła. Na ścianie prezbiterium zawieszono płaszczenicę, a w nawie wizerunek proroka Abdiasza.
Muszynka 17 września 2014 roku
Małopolska - Szlak Architektury Drewnianej - linki
Andrzejówka
Banica
Berest
Binarowa
Brunary Wyżne Czarna i Czyrna
Dubne i Leluchów
Kwiatoń
Łosie
Milik
Mochnaczka
Muszynka
Piorunka, Polany, Powroźnik
Ropa
Sękowa
Słotwiny
Szymbark
Szczawnik
Tylicz
Uście Gorlickie
Wawrzka
Wierchomla
Wojkowa
Wysowa
Złockie
Żegiestów
Śliczne fotki Ewo. Zazdroszczę ci Twoich wycieczek.... Pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńDzięki
UsuńUściski dla Ciebie i Doroty :)