A oto kolejna drewniana świątynia, cerkiew łemkowska pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych, podobnie jak ta w Binarowej wpisana na listę UNESCO, ale dopiero w dwa tysiące trzynastym roku, czyli dziesięć lat później.
Od niemalże siedemdziesięciu lat świątynia funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem NMP Wniebowziętej i jak podaje informacja na przykościelnej tablicy Szlaku Architektury Drewnianej, datowana jest na tysiąc siedemset dziewięćdziesiąty siódmy rok i która mimo wielu przekształceń zachowała najważniejsze cechy cerkwi zachodnio łemkowskiej.
Po kilkukrotnych przebudowach w zewnętrznej bryle widać zamknięte trójbocznie prezbiterium (dawne połączono z nawą), fragment babińca, oraz pochyłą wieżę z izbicą obejmującą pozostałą jego część.
Cerkiew oszalowano pionowymi deskami i w większości pokryto gontem. Nawę i dawne prezbiterium przykrywa wspólny dach namiotowy, prezbiterium zaś dach wielopołaciowy. Wszystkie części budowli zwieńczone zostały baniastymi hełmami z pozornymi latarniami.
Nakryte stropami wnętrze ozdobione jest dziewiętnastowieczną polichromią wykonaną przez Antoniego i Józefa Bogdańskich. W nawie zachowały się też częściowo starsze malowidła. Barokowy ikonostas dzielący stare i nowe prezbiterium, a także trzy ołtarze w tym dwa barokowe - w lewym mała ikona z Pietą i jeden rokokowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzą z osiemnastego stulecia.
Warto też zwrócić uwagę na pięknie malowaną ambonę zdobioną kolumienkami, chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, rokokową ławę z malowanymi dekoracjami a także belkę tęczową, na której umieszczono krzyż, figurę Marii i figurę świętego Jana.
Brunary Wyżne, czwartek 11 września 2014 roku
Małopolska - Szlak Architektury Drewnianej - linki
Andrzejówka
Banica
Berest
Binarowa
Brunary Wyżne Czarna i Czyrna
Dubne i Leluchów
Kwiatoń
Łosie
Milik
Mochnaczka
Muszynka
Piorunka, Polany, Powroźnik
Ropa
Sękowa
Słotwiny
Szymbark
Szczawnik
Tylicz
Uście Gorlickie
Wawrzka
Wierchomla
Wojkowa
Wysowa
Złockie
Żegiestów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz