piątek, 16 stycznia 2015

Brunary Wyżne - szlakiem małopolskiej architektury drewnianej


     Dzisiaj krótki post i zaledwie kilka zdjęć - post bardziej techniczny, jako że znowu platforma Bloggera, na której piszę cofa moje publikacje do tych sprzed trzech miesięcy i nie na wszystkich stronach pokazują się nowe wpisy. Być może ten ze względu na niewielką objętość zostanie poprawnie zapisany.

     A oto kolejna drewniana świątynia, cerkiew łemkowska pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych, podobnie jak ta w Binarowej wpisana na listę UNESCO, ale dopiero w dwa tysiące trzynastym roku, czyli dziesięć lat  później.
    Od niemalże siedemdziesięciu lat świątynia funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem NMP Wniebowziętej i jak podaje informacja na przykościelnej tablicy Szlaku Architektury Drewnianej, datowana jest na tysiąc siedemset dziewięćdziesiąty siódmy rok i która mimo wielu przekształceń zachowała najważniejsze cechy cerkwi zachodnio łemkowskiej.
    Po kilkukrotnych przebudowach w zewnętrznej bryle widać zamknięte trójbocznie prezbiterium (dawne połączono z nawą), fragment babińca, oraz pochyłą wieżę z izbicą obejmującą pozostałą jego część.
    Cerkiew oszalowano pionowymi deskami i w większości pokryto gontem. Nawę i dawne prezbiterium przykrywa wspólny dach namiotowy, prezbiterium zaś dach wielopołaciowy. Wszystkie części budowli zwieńczone zostały baniastymi hełmami z pozornymi latarniami.
    Nakryte stropami wnętrze ozdobione jest dziewiętnastowieczną polichromią wykonaną przez Antoniego i Józefa Bogdańskich. W nawie zachowały się też częściowo starsze malowidła. Barokowy ikonostas dzielący stare i nowe prezbiterium, a także trzy ołtarze w tym dwa barokowe - w lewym mała ikona z Pietą i jeden rokokowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzą z osiemnastego stulecia.
    Warto też zwrócić uwagę na pięknie malowaną ambonę zdobioną kolumienkami, chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, rokokową ławę z malowanymi dekoracjami a także belkę tęczową, na której umieszczono krzyż, figurę Marii i figurę świętego Jana.
    Brunary Wyżne, czwartek 11 września 2014 roku

Małopolska - Szlak Architektury Drewnianej - linki
Andrzejówka
Banica
Berest
Binarowa
Brunary Wyżne
 
Czarna i Czyrna
Dubne i Leluchów

Kwiatoń
Łosie 
Milik
Mochnaczka
Muszynka
Piorunka, Polany, Powroźnik
Ropa 
Sękowa
Słotwiny 
Szymbark 
Szczawnik
Tylicz 
Uście Gorlickie 
Wawrzka
Wierchomla
Wojkowa
Wysowa 
Złockie
Żegiestów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz