sobota, 30 maja 2015

Łosie w małopolskiej gminie Łabowa   Zostawmy Paryż i wróćmy do małopolskiej wsi. Dzisiaj kolejna litera alfabetu Ł, czyli Łosie w gminie Łabowa i niewiele informacji na temat następnej łemkowskiej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem świętego Michała Archanioła oraz kilka zdjęć prezentujących drewnianą budowlę z zewnątrz.
    Świątynia tak jak jej poprzedniczki jest trójdzielna, składa się z prezbiterium, nawy i babińca nad którym nadbudowano wieżę z pochyłymi ścianami. Cerkiew pobito gontem, zaś łamane namiotowe dachy pokryto blachą. Wszystkie części świątyni zwieńczono baniastymi hełmami z pozornymi latarniami.
     Budowla z tysiąc osiemset dwudziestego szóstego roku użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki i nie należy jej mylić z cerkwią greckokatolicką pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu w gminie Ropa.
Świątynia ta nie jest włączona do szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

   

4 komentarze:

 1. I znowu Ewo znalazłaś urokliwe miejsce ❤
  Zastanawiam się tylko, dlaczego świątynia ta nie jest włączona do szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego? Szkoda, bo ciekawy obiekt. Dobrze że Ty nam ją pokazałaś...z serca pozdrawiam ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. W świątyniach na Szlaku Architektury Drewnianej MOT - Małopolska Organizacja Turystyczna ustala dni w których są otwarte i znajduje na ten czas opiekuna i przewodnika. Być może akurat w tej cerkwi nie było nikogo, kto mógłby oprowadzać po niej i udzielać informacji...
  Uściski :)*

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna jest ta cerkiew. Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to miło, że trafiłaś na mojego bloga.
   Zajrzałam do Twojego "W czereśniowym gaiku".
   Sporo tam ciekawych miejsc.
   Niestety mój blog jest zablokowany i nie mogę dodawać innych blogów do tych które czytam. Podejrzewam, że coś się dzieje z moim komputerem.
   Pozdrawiam również i zapraszam :)*

   Usuń