poniedziałek, 1 czerwca 2015

Świątynia w Muszynce


    Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty w Muszynce, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki, to kolejna budowla sakralna na Szlaku Architektury Drewnianej, albo na Szlaku Cerkwi Łemkowskich na terenie Gminy Uzdrowiskowej Krynica, którą zwiedziliśmy podczas naszego trzytygodniowego pobytu w krynickim sanatorium.
    Datę jej budowy tradycja przekazuje na tysiąc sześćset osiemdziesiąty dziewiąty rok, jednak najprawdopodobniej została ona wzniesiona w osiemnastym wieku, a następnie była odnawiana i przebudowywana. Tak jak wszystkie prezentowane przeze mnie świątynie łemkowskie jest budowlą trójdzielną, składającą się z nawy, niewielkiego prezbiterium oraz babińca, nad którym nadbudowana jest wieża o pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą z półkolistymi okienkami, zwieńczona baniastym hełmem z pozorną latarnią oraz małą makowicą i kutym krzyżem.
    Nawę nakrywa blaszany dach namiotowy, częściowo dwuspadowy, prezbiterium zaś wielopołaciowy. Obie części mają podobne do wieży zwieńczenia, z tym, że nad prezbiterium nie ma makowicy. Ściany na zewnątrz oszalowane są poziomo, izbica wieży odeskowana jest pionowo z listwowaniem i ozdobną koronką od dołu.
    Wnętrze nawy i prezbiterium nakrywają kopuły namiotowe, babiniec zaś płaski strop. Ściany i sklepienia zdobi polichromia orientalna z przełomu dziewiętnastego  i dwudziestego wieku. W cerkwi znajduje się kompletny osiemnastowieczny ikonostas. Jedną z ciekawostek jest górny rząd ikon przedstawiających proroków na dużych ikonach w pełnych postaciach, a nie jak zazwyczaj w małych medalionach w ujęciach portretowych.
    W późnobarokowym bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Oko Opatrzności w promienistej glorii w zwieńczeniu. W drugim bocznym ołtarzu, wykonanym w osiemnastym stuleciu znajduje się obraz świętej Barbary, dar konfederatów barskich, którzy niegdyś mieli swoje obozy w pobliżu Muszynki. Po bokach obrazu umieszczono rzeźby świętych Piotra i Pawła. Na ścianie prezbiterium zawieszono płaszczenicę, a w nawie wizerunek proroka Abdiasza.  

                                  Muszynka 17 września 2014 roku
Małopolska - Szlak Architektury Drewnianej - linki
Andrzejówka
Banica
Berest
Binarowa
Brunary Wyżne
 
Czarna i Czyrna
Dubne i Leluchów

Kwiatoń
Łosie 
Milik
Mochnaczka
Muszynka
Piorunka, Polany, Powroźnik
Ropa 
Sękowa
Słotwiny 
Szymbark 
Szczawnik
Tylicz 
Uście Gorlickie 
Wawrzka
Wierchomla
Wojkowa
Wysowa 
Złockie
Żegiestów

2 komentarze:

  1. Śliczne fotki Ewo. Zazdroszczę ci Twoich wycieczek.... Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń