niedziela, 31 maja 2015

Świątynia w Miliku    Litera M, czyli świata zaklętego w drewnie ciąg dalszy.
    Dzisiaj Milik - kolejna wieś w województwie małopolskim w gminie Muszyna ze swoją świątynią greckokatolicką pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana - jeden z wielu bezcennych zabytków tożsamości polskiej wpisanych w krajobraz regionu i nierozerwalnie z nim złączonych, które przez wieki dawały ludziom nadzieję i krzepiły ich wiarę.
    Kościół, obecnie rzymskokatolicki powstał w tysiąc osiemset trzynastym roku na miejscu poprzedniej sięgającej szesnastego wieku  świątyni zniszczonej przez powódź. Zachodnio łemkowska  trójdzielna budowla o konstrukcji zrębowej pobita jest gontem. Kalenicowy dach nawy, namiotowy prezbiterium i izbicową wieżę nad przedsionkiem pokryto blachą. Wszystkie części zwieńczone są wieżyczkami z pozornymi latarniami. Świątynia nieco różni się od wcześniej przeze mnie prezentowanych, widać w niej bowiem wpływy budownictwa katolickiego, a mianowicie dwie boczne kaplice z łamanymi dachami - siodłowe i pulpitowy nad zakrystią.
    Kościół został wyremontowany w tysiąc dziewięćset dwudziestym szóstym roku, a cztery lata później wnętrze ozdobiono polichromią ornamentalną. Centralny rokokowo-klasycystyczny ikonostas z tysiąc osiemset szóstego roku pochodzi z poprzedniej cerkwi zniszczonej przez powódź. W bocznych kaplicach znajdują się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Ukrzyżowanego, w nawie Opłakiwanie Chrystusa z tysiąc siedemsetnego roku oraz Święta Trójca i osiemnastowieczna Pieta.
    Dzwonnica jest odrębną budowlą.  W jej wnętrzu Można przeczytać słowa księdza proboszcza skierowane do pielgrzyma:
    darem jubileuszowym, jako wyraz wdzięczności Bogu za wiarę, był remont kościoła w Miliku. Dokumentacja fotograficzna z czasu remontu ukazuje ogrom zniszczeń konstrukcji dachu i wieżyczek. Ukazuje też wielką pracę jaką wykonali parafianie (...)
Całość wystawy zaprojektował i wykonał fotografik Marian Rynkiewicz z Warszawy.
Serdecznie dziękuję panu Marianowi za pomoc. Zwiedzającym życzę głębokich przeżyć duchowych.

    Nie znalazłam informacji dotyczącej drobnych elementów drewnianych znajdujących się w dzwonnicy, ale domyślam się że pochodzą z poprzedniej cerkwi.
                                          Zapraszam do Milika
Milik, 18 września 2014 roku
Małopolska - Szlak Architektury Drewnianej - linki
Andrzejówka
Banica
Berest
Binarowa
Brunary Wyżne
 
Czarna i Czyrna
Dubne i Leluchów

Kwiatoń
Łosie 
Milik
Mochnaczka
Muszynka
Piorunka, Polany, Powroźnik
Ropa 
Sękowa
Słotwiny 
Szymbark 
Szczawnik
Tylicz 
Uście Gorlickie 
Wawrzka
Wierchomla
Wojkowa
Wysowa 
Złockie
Żegiestów

2 komentarze:

 1. Ileż tych drewnianych cerkwi istnieje w Polsce? A ja żadnej z nich nie widziałem.... Śliczne miejsce Ewo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraź sobie, że ja także nie miałam pojęcia o tym, że jest ich aż tak dużo. Oczywiście prezentuję tylko część z nich. Wierni z tego regionu Polski bardzo dbają o swoje kościoły, chętnie uczestniczą w mszach świętych, dekorują świątynie kwiatami...
   W góry zazwyczaj jeździłam na narty, albo konkretnie w jakieś miejsce.
   Uściski :)

   Usuń