środa, 24 sierpnia 2011

OBRAZ VII - Pomnik Tysiąclecia kontra Sacrum Millenium

CD

   W 1962 roku otwarta została nowa szkoła podstawowa tzw. Szkoła Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego Nr 506 im. Walerego Wróblewskiego. Hasło budowy „tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” rzucił Władysław Gomułka, we wrześniu 1958 roku, w związku z potrzebami szkolnictwa, wynikającymi z wchodzenia w wiek szkolny wyżu demograficznego lat 50 XX w. Była to także sprawna akcja propagandowa, która miała przesłonić uroczystości religijne związane z przygotowaniami Kościoła do obchodów milenijnych, Tysiąclecia Chrztu Polski.

Szkoła Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego - zdjęcie z 1967 r.

  "Sacrum Millennium Poloniae" rozpoczęły się w katedrze gnieźnieńskiej, a centralne uroczystości miały miejsce na Jasnej Górze, potem przeniosły się do innych miast, między innymi do Białegostoku, a także Supraśla.
   W tym samym 1962 roku, w którym oddano do użytku nową tysiąclatkę, kościół supraski obchodził swoje stulecie. Z tej okazji w dniach 10 -17 maja odbyły się Misje Święte.
   Zajrzałam do kroniki parafialnej, którą prowadził ks. Stanisław Bójnowski, żeby odnaleźć notatkę z tych wydarzeń. Pamiętam, że były to ważne chwile w moim życiu. Byłam wówczas uczennicą klasy drugiej szkoły podstawowej i razem z innymi dziećmi rysowałam laurki, na których każde dziecko wpisywało jakąś treść. Jaką? Nie pamiętam. Wszyscy zamykali swoje prace w szklanych butelkach i wrzucali do dołu wykopanego pod krzyż misyjny. Do dziś intryguje mnie zawartość mojej butelki...
 
Ksiądz Bójnowski w kronice parafialnej tak o tym wydarzeniu pisał: 
   „Po przygotowaniu całości i wyjaśnieniu czym są misje święte w życiu chrześcijanina, w sobotę przed uroczystością Zielonych Świąt radosne głosy dzwonów ogłosiły całej parafii rozpoczęcie Misji Świętych.
   Przed kościołem wspólnie z parafianami powitałem dwóch misjonarzy ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.
   Przez cały tydzień głoszono codziennie po cztery kazania: stanowe do matek i ojców, ogólne, i do młodzieży.
   Wierni chętnie słuchali Słowa Bożego, spowiadali się i przyjmowali Komunię Świętą.
   Po tygodniu przygotowań, na zakończenie uroczystości, przybył ks. Biskup Suszyński i ksiądz Prałat Adam Sawicki oraz grono księży Profesorów Seminarium Duchownego.
   Wzruszająca była chwila, gdy mężczyźni wzięli w swoje ręce Krzyż Misyjny nieśli w procesji i wkopali przed Świętą Trójcą, gdzie stać będzie długie lata”.

   Dzisiaj w tym miejscu nie ma już krzyża, po przeciwnej stronie wmurowano inny także misyjny.


Ks. Stanisław Bójnowski


 Zdjęcie projektu portretu księdza Stanisława Bójnowskiego do epitafium poświęconego jego pamięci wykonanego przez Jadwigę Szczykowską-Załęską, z napisem:
                          30 lat pracy duszpasterskiej
                             Ks. Stanisław Bójnowski
                                ur 1919r  zm 1991r
          Proboszcz parafii Św. Trójcy w latach 1960 - 1990
                        Duszpasterzowi wielkiego serca
                         i codziennej troski o Dom Boży
                                                          wdzięczni parafianie 


CDN2 komentarze:

 1. Tymczasem dzisiaj się zamyka szkoły... :( Jak to świadczy o władzy? Ponoć to wtedy był PRL? ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Anhelli
  Dzisiaj dzieci i młodzież upycha się w wielkich molochach, kociołkach, w których gotuje się zupę z dziegciem i nikt nie słucha już tych, którym zależy na małych wiejskich szkołach, które dawały dzieciom i rodzicom poczucie bezpieczeństwa, a także przyzwoite wychowanie...
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń