piątek, 30 marca 2012

WENECJA

... cd

    Do Wenecji jechałam najpierw autobusem od strony Lido di Jesolo, drogą SP42 – Via Roma Destra – Strada Provinciale Jesolana, długim i wąskim półwyspem przypominającym groblę, oblewanym spokojnymi wodami laguny z jednej strony i wodami Morza Adriatyckiego z drugiej. Moją uwagę przyciągało wielkie bagniste rozlewisko z miniaturowymi wysepkami porośniętymi brązowymi trawami, błyszczącymi w porannym świetle, nieśmiało przebijającego się przez warstwę chmur słońca. Oszałamiający widok!

Via Roma Destra - Strada Provinciale Jesolana

    Ten niezwykły krajobraz potęgował moją ciekawość miasta wybudowanego wieki temu przez ludzi, mieszkających niegdyś u wybrzeży Zatoki Weneckiej, zmuszonych do ucieczki na wyspy. Gdyby nie barbarzyńskie plemiona Hunów, pewnie dzisiaj nie miałabym możliwości oglądania tego cudu architektonicznego popełnionego na mokradłach. Ech, czego to człowiek nie wymyśli, żeby ratować swoją skórę. Napawałam wzrok płaskim pejzażem aż do przystani w Punta Sabbioni skąd, co dwadzieścia minut odpływają promy do Wenecji. Ja wsiadłam do barki, na którą wprowadził mnie młody Włoch w czerwonej kurtce i po chwili wpłynęliśmy na wody laguny. Po mojej lewej stronie widoczne były kamienne około półmetrowej wysokości sztuczne usypiska, coś w rodzaju zapór mających chronić miasto przed zalaniem. Nie znam się na hydrologii, więc nie wytłumaczę, o co chodziło twórcom Projektu Mojżesza - zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem inżynieryjnym związanym z podwyższeniem najniżej położonych części Wenecji. Prace przewidziane na 120 mln euro rozpoczęto i przerwano. Okazało się, że projekt był nieudany, zabrakło także pieniędzy. Dzisiaj na kamiennych usypiskach widać tylko długie ramiona dźwigów zastygłych w bezruchu.

Płynę barką do Wenecji

    Zanim dotarłam do Wenecji podziwiałam jeszcze inne wysepki, takie jak Lido - wąski pasek ziemi ciągnący się około jedenastu kilometrów - miejsce znane chociażby z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego - największa wyspa laguny jedyna, po której mogą poruszać się zmotoryzowani.
    Po mojej prawej stronie mijałam inne równie piękne wyspy jak Sant’Erasmo, Le Vignole i La Certosa - gęsto zadrzewiona, porośnięta piniami, cyprysami i innymi drzewami nie zidentyfikowanymi przeze mnie, jako że pozbawionymi liści.

Po lewej - wyspa Lido w porannej jeszcze mgle

     Rejs barką trwał około pół godziny. Wysiadłam na Riva degli Schiavoni tuż koło pomnika Wiktora Emanuela II – pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Rozglądałam się po nabrzeżu, próbując wychwycić jakieś szczególne miejsca. Szłam w stronę Pałacu Dożów Palazzo Ducale przechodząc przez mój pierwszy most wenecki nad kanałem tuż obok hoteli: Danieli i Gabrielli. Zaraz potem postawiłam moją stopę na drugim moście przerzuconym przez następny kanał, nad którym nieco dalej w głębi, pomiędzy budynkami: pałacowym i więziennym wypatrzyłam najbardziej znany Ponte dei Sospiri, czyli słynny Most Westchnień. Zdjęcia, jakie zrobiłam temu obiektowi nie były jedynymi tego dnia. Zrobiłam ich jeszcze więcej zwiedzając pałac i więzienie, a także bardzo późnym wieczorem wracając po obfitej włoskiej kolacji, w restauracji Canaletto, do portu na umówione spotkanie z moim przewoźnikiem, tym samym, z którym przypłynęłam do Wenecji rano.

Nabrzeże Riva degli Schiavoni - za mną Lido i Kościół S.Giorgio Maggiore

Pomnik pierwszego króla zjednoczonych Włoch

      Pod filarami pałacowymi dostrzegłam starą zabytkową gondolę wystawioną ku uciesze licznych turystów. Nie należę do malkontentów, więc zachwycałam się wszystkim. Wreszcie weszłam na dziedziniec Pałacu Dożów i od razu zwróciłam uwagę na Schody Gigantów Scala dei Giganti zaprojektowane prze Antonia Rizza pod koniec piętnastego wieku, z dwoma posągami Marsa i Neptuna u szczytu, wykonanymi przez Jacopo Sansovino w 1556 roku. Na lewo od tej wspaniałej konstrukcji zauważyłam imponujący łuk Foscari - znakomite połączenie gotyku i renesansu. Dziedziniec otoczony z trzech stron trzykondygnacyjną budowlą gotycką, zamknięty Bazyliką św. Marka robił wrażenie nie tylko z poziomu samego dziedzińca, ale także z każdego piętra. Byłam niepocieszona, bo w większości obiektów nie mogłam robić zdjęć; do tych zakazanych należały, i pałac, i bazylika.

Stara zabytkowa gondola

Dziedziniec Pałacu Dożów zamknięty Bazyliką św. Marka

Fragment Palazzo Ducale i łuku Foscari

Po lewej stronie Schodów Gigantów - Scala dei Giganti

Po prawej stronie Schodów Gigantów - Scala dei Giganti

     Podziwiałam bogato dekorowane sklepienia nad schodami (tu mogłam fotografować), ciężkie masywne drzwi i ich obramienia, niezwykłe geometryczne układanki na posadzkach…oraz szereg imponujących reprezentacyjnych sal i apartamentów doży. Nagromadzenie tylu arcydzieł przyprawiało o zawrót głowy, mój aparat dyndał na mojej szyi, a moje ręce nerwowo szukały spustu migawki, kiedy zobaczyłam pierwsze tego dnia dzieło Tycjana i od razu pomyślałam o autorze jednego z moich ulubionych blogów Autumn Art traktującego o sztuce. To właśnie dla niego zaryzykowałam zrobienie kilku zdjęć z pozycji mojego pępka bez użycia flesza na chybił trafił. Udało się! Mam obraz Doża Antonio Grimani przed alegorią Wiary, którego malowanie rozpoczął Tycjan w 1555 roku, ale go nie ukończył. Dopiero wiele lat po jego śmierci dzieła dopełnił jego siostrzeniec Marco Vecellio. Obraz znajdujący się w Sali delle Quattro Porte, zamówiony przez Radę Dziesięciu w trzydzieści lat po śmierci doży, którego panowanie było bardzo krótkie, przedstawia władcę w pozycji klęczącej przed alegorią Wiary - pośrednio przed alegorią Wenecji. Po lewej stronie stoi patron miasta św. Marek u stóp, którego leży lew – symbol Świętego.

Zwróćcie także uwagę na geometryczne wzory posadzki

Rzeźby umieszczono także na klatkach schodowych

Złote dekoracje sklepienia nad schodami w Pałacu Dożów

Na ścinach - doskonale wykonane mapy
 
Nic, tylko paść na plecy i patrzeć na sufity ...

... złoto aż kapie na głowę...

... jak to wszytko się  tam trzyma ...

Tycjan - Doża Antonio Grimani przed alegorią Wiary

Trybunał Kryminalny Pałacu Dożów - tutaj wydawano wyroki

W tej sali znajduje się olej Tintoretta - Raj - nie mam zdjęcia

    Ale nie tylko Tycjan mnie fascynował. Ciągle pojawiało się nazwisko Tintoretto – słynnego włoskiego malarza okresu manieryzmu, przedstawiciela szkoły weneckiej szesnastego wieku. Naprawdę nazywał się Jacopo Robusti albo Jacopo Comin i był synem farbiarza tkanin skąd wywodzi się jego przydomek Tintoretto – w tłumaczeniu z języka włoskiego - Farbiarczyk. Był to niezwykle ciekawy człowiek, całe życie związany z Wenecją – tam się urodził i tam został pochowany. Grób malarza znajduje się w jego parafialnym kościele Madonna dell’Orto w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. Tintoretto zmarł w wieku 75 lat wycieńczony gorączką panującej wówczas epidemii dżumy. Obok niego spoczywają jego dzieci Domenico i Marietta. W tym też kościele można podziwiać kolejne jego dzieła: Sąd Ostateczny, Adoracja złotego cielca, Poświęcenie Marii w świątyni – ciekawostką tego obrazu jest piętnaście stopni świątyni, przypominające schody z dziedzińca Pałacu Dożów od wnętrz, którego odbiegłam na moment.
    Nie chcąc zbyt długo przytrzymywać czytelnika w pałacowych salach wspomnę jeszcze tylko o tej, na ścianach której widnieją wizerunki 76 dożów weneckich, a na suficie nad portretami umieszczono ich herby. To tutaj wisi największy olej Tintoretta na płótnie o rozmiarach 700 x 2200 cm. Nazwał go Rajem. W pierwszym momencie pomyślałam: I to ma być raj!? Obraz był bardzo ciemny z wielką ilością stłoczonych postaci, tylko w środkowej jego części biło światło od aureoli Madonny i Chrystusa. W tej sali udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie, zegara z sześcioma cyframi rzymskimi. Drugi podobny zegar wisiał w sąsiednim pomieszczeniu, na tej samej ścianie dokładnie w tym samym miejscu, tak jakby miały wspólną oś. Dodam jeszcze tylko, że obrazów Tintoretta w Wenecji jest naprawdę bardzo dużo.

Więzienne kraty Progoni Nuovo

Most Westchnień od wewnątrz - przejście z pałacu do więzienia

Ciężkie więzienne drzwi

Most Westchnień przez kraty więzienne

    Z Pałacem Dożów, a właściwie z jego więzieniem związana jest niezwykle barwna postać Giacomo Casanovy. Podejrzany o szpiegostwo i aresztowany przez inkwizycję państwową (nie mylić z kościelną) pod pretekstem uprawiania czarów został osądzony i osadzony w mrocznej, ciasnej celi Piombi pod ołowianym dachem, na strychu pałacu - zimą bardzo zimnej, latem wręcz upalnej i dusznej. Po trzynastu miesiącach Casanova został przeniesiony do nieco wygodniejszego pomieszczenia z dostępem do książek. Tam też poznał uwięzionego duchownego ojca Marino Baldi, z którym uciekł przez dziurę w dachu. Ech, niezwykła to była przygoda – warto o niej poczytać.
    Na przełomie XVI i XVII wieku zbudowano nowe więzienie Progoni Nuovo i połączono je mostem Ponte Dei Sospiri. Skazaniec prowadzony do więziennych cel zatrzymywał się tam na chwilę i wzdychał do utraconej wolności, stąd też wzięła się nazwa Most Westchnień. Przechodząc korytarzami więzienia, ubrana w ciepłą kurtkę, czułam jego przenikający chłód na własnym karku. Br, okropność!

     Następną, szokującą przepychem budowlą była Bazylika św. Marka zbudowana na planie krzyża greckiego, o dwóch równych ramionach przykrytych pięcioma kopułami nadającymi jej charakter orientalny. Sławna dzięki swej oryginalności i przykładowi harmonijnego połączenia architektury późno bizantyjskiej, romańskiej i gotyckiej przyciąga turystów i znawców sztuki z całego świata. Nad upiększaniem świątyni pracowali mistrzowie różnych zawodów z Wenecji, Lombardii, Toskanii. Kościół zdobią wspaniałe mozaiki ułożone na powierzchni około 4200 m2. Nie wierzcie tak do końca przewodnikom. Pewna Włoszka twierdziła, że zajmują powierzchnię 8000 m2. Liczba ta wydała mi się podejrzana, jako że miałam już pewne porównanie do wcześniej zwiedzanych kościołów na Sycylii w Monreale i Palermo.
Czy ktoś to dokładnie wyliczył?
    Wspomnę jeszcze tylko o fasadzie z pięcioma portalami zwieńczonymi półkolistymi tympanonami ozdobionymi kolorowymi mozaikami. Nad pierwszymi drzwiami po lewej stronie wejścia głównego znajduje się mozaika przedstawiająca sprowadzenie zwłok św. Marka. Warto przyjrzeć się galerii Loggii Dei Cavalli nad portalami, środek której zdobią cztery konie, jeszcze wyżej ponad nimi na szczycie środkowego łuku widnieje statua św. Marka, a tuż pod nią jego symbol lwa.

Fragment fasady Bazyliki św. Marka

Mozaiki w Bazylice św. Marka

Campanile di San Marco - 99m

    Kiedy wyszłam z bazyliki zobaczyłam ciemne, osnute chmurami niebo. Padało. Nie miałam innego wyjścia jak cierpliwie przeczekać ulewę. Pod arkadami, w pobliżu świątyni zrobiło się tłoczno, plac opustoszał. Znalazłam trochę luźniejsze miejsce i spokojnie wypiłam kawę, która zregenerowała moje siły. Niebo było granatowe i nic nie zapowiadało poprawy pogody. Spacerowałam pod dachami dookoła placu w nadziei, że to nie koniec mojej weneckiej przygody. Mniej więcej po godzinie wyjrzało słońce. Skróciłam nieco nogawki spodni, robiąc mankiety u dołu i wyruszyłam w drogę. Zanim doszłam do Ponte di Rialto - najstarszego mostu - nad Kanałem Grande zatrzymywałam się na małych wysepkach połączonych mostkami i kładkami przerzuconymi nad wąskimi kanałami. Wysepek Wenecji ułożonych na kształt ryby jest ponad sto, co doskonale widać z okien samolotu. Niestety nie zaprezentuję zdjęcia, bo siedziałam w oślepiającym słonecznym świetle, na dodatek mocno odbijającym się od morza, ale moje oczy chronione ciemnymi okularami z filtrem polaryzacyjnym wypatrzyły niemal każdy szczegół tego niezwykłego zakątka ziemi.

W bibliotece Liberia Marciana przy Placu św. Marka

Przy Placu św. Marka

Uliczki poprzecinane kanałami

Fasada kościoła św. Stefana
 
Santuario Madonna delle Grazie in S.Giovanni Crisostomo

Bazylika świętych Jana i Pawła

Bazylika świętych Jana i Pawła

Szpital i Bazylika świętych Jana i Pawła

Fasady domów - mój ulubiony temat

Wiosennie chociaż wiosna kalendarzowa za dwa dni

A na dachu powszechne tutaj tzw. ALTANY

Fasada renesansowo - barokowa

Santa Maria Formosa

Muzeum Muzyki

Tutaj przymierzałam prawdziwe maski weneckie

Urzekające mosty ...

Urzekające uliczki ...

Campo S. Stefano i pomnik Nicolo Tommaseo

Ludovico Manin  - ostatni doża

Kanał Grande i Ponte di Rialto

Kanał Grande

Kanał Grande

   O godzinie 17:00 wynajętą na sześć osób gondolą opływałam raz jeszcze miasto. Wesoły gondolier próbował nawiązać ze mną dialog w języku francuskim. Pokazał różową kamienicę, w której mieszkał Mozart, nazywał budynki, a nawet próbował mi wyjaśnić, kim był Ludovico Manin. Według niego - być może nie umiał znaleźć odpowiedniego słowa - Manin był jedynym prezydentem Republiki Weneckiej, co oczywiście nie jest prawdą, bo był ostatnim dożą. Wesoły gondolier podśpiewywał od czasu do czasu, a nawet świdrował palcem policzek w okolicy ust, co oznaczało zaproszenie na kolację - jak mi wyjaśniono nieco później. Kolację i owszem zjadłam, ale w innym towarzystwie.

 Oszołomiona wrażeniami wracałam na Riva degli Schiavoni. Po drodze zrobiłam jeszcze kilka zdjęć w sztucznym nocnym oświetleniu - niestety kiepskiej jakości. Być może byłam zmęczona, a może pobudzona ilością wypitego wina?

Tutaj pożegnałam wesołego gondoliera

Ech..., westchnęłam i ja

     Spałam snem sprawiedliwego. Następnego ranka świeża i wypoczęta wyruszyłam na podbój Ferrary i Bolonii.
     Che sará, sará.

19 marca 2012 roku - wyprawa do Wenecji 
cdn...

17 komentarzy:

 1. Miło się czyta Twoje relacje z podróży, a zdjęcia wspaniale je dopełniają.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, mój Ty wierny Czytelniku :)
   Pozdrawiam z iście Supraską szczodrością:)

   Usuń
 2. No, no. Ale wyprawa. Droga koleżanko, Ty w gazecie jakiejś powinnaś robić. Zdjęcia cymes, oko, że ho, ho. A komentarze krótkie i treściwe. Przyjemnie się to konsumuje. A co do Tycjana, to wielkie dzięki. Imponujący obraz. Odwaga reporterska z gatunku, gdzie diabeł nie może tam kobietę... i tak dalej.
  Tego Ci zazdroszczę. Tego ciągu w Świat! Imponujesz mi częstotliwością swoich wypraw. Czekam na dalsze opisy swoich podróży.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle dobroci spod Twojego pióra, to dla mnie zaszczyt drogi kolego. Cenię sobie bardzo Twoje spojrzenie na sztukę i Twoje znakomite interpretacje obrazów, dystans, poczucie humoru, indywidualność...

   Powiedz, jak ogarnąć te wszystkie cuda?

   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 3. Miałam nadzieję na wielką radość i nie zawiodłam się.
  Cieszę się z obejrzenia Wencji Twoją duszą.
  Byłam tam,też dużo widziałam ale brakowało mi tej wiedzy,
  którą tu z taką łatwością nam przekazałaś.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie przesadzaj droga koleżanko. Nie bądź taka skromna. Ja, w swoich tekstach jestem najczęściej wtórny. Często zapożyczam czyjeś opinie, może trochę je przetwarzając, albowiem nie jestem historykiem sztuki lecz chemikiem z wykształcenia. Fakt interesuje mnie malarstwo i to bardzo. Tak samo jak chemia i komputery. Ale w swojej "twórczości" opieram się na analizach mądrzejszych ode mnie w tej materii ludzi. Może i mam dar wyciągania na swoje potrzeby istotnych dla mnie szczegółów, lecz gdzie mi do Twoich relacji. Spontanicznych, autentycznych, bardzo emocjonalnych, ciekawych i takich świeżych. A wszystko podlane sosem świetnych fotek. Ale przyznaję też, że ja robię to z wielką przyjemnością a widzę, że i u Ciebie nie brak radości z kreowania fajnych wpisów. Zatem powodzenia na przyszłość. Czołem :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami chemik lepiej się wypowie na temat jakiegoś obrazu, niż znawca sztuki. Przeglądając albumy z malarstwem stwierdzam nieraz, że opisy są zbyt schematyczne, pozbawione indywidualności, taka garść różnych definicji powtarzanych po raz kolejny. Każdy z nas opiera się na wcześniej zebranych informacjach, ale dobrze jest, tak mi się przynajmniej wydaje, kiedy przetwarza je po swojemu wplatając w to swoje odczucia, swoje emocje...
   Dzięki raz jeszcze:) Rozgość się u mnie jak tylko masz na to ochotę:)
   Czołem :-))

   Usuń
 5. patrzę..... czytam.... komentarze póżniej jak wszystko wchłonę ... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj, Słońce! ;)

  Jak zawsze opatulam się twoimi zdjęciami jak ciepłym szalem z wielokolorowych łatek, bo tak są różnorodne. Od czego by tu zacząć...

  Przede wszystkim: Szczęściara z ciebie, choć muszę ci wyznać, że tam gdzie ja sama przebywam na chwilę obecną, też jest wyjątkowo, pomimo iż wyłącznie w wyobraźni. Tkwię po uszy w pomyśle, który bulgocze we mnie jak wrzątek X,D Twoje zdjęcia, koją i sprowadzają mnie na chwilę do tego świata, ach, tylko dla ciebie robię ten wyjątek.

  Najbardziej przypadły mi do gustu -- zaraz po zdjęciach fasad i pięknych łuków świątyń, na punkcie których mam małego kręćka, ale to z kolei związane z inną książką, której projekt spoczywa w moim archiwum -- zdjęcia "Schody Gigantów", ten odcień, te zdobienia, niesamowite... Aż chciałabym przycupnąć na nich i kiedy ty robiłabyś sobie na ich tle zdjęcie, ja machałabym (z tyłu-powyżej) ręką jak skrzat spomiędzy szczelin.

  Piękne są też te romantyczne mostki, widziałam je w wielu filmach i pomiędzy nimi a tymi z twoich zdjęć nie ma żadnej różnicy. Cudne.

  Zdjęcie zabytkowych drzwi z geometrycznym wzorem posadzki -- aż mi szczęka opadła do ziemi. Coś pięknego, nie -- co ja mówię? To arcydzieło, będę je wielbić do końca świata i o jeden dzień dłużej. Zresztą, jak tak przypatruję się tym posągom, pięknym freskom, etc, może nie na miejscu, zważywszy na ich umiejscowienie katedralne, ale od razu skojarzyło mi się z tarotem. Zawsze podobały mi się karty o obrazkach z tej epoki, tchną duszą, którą współczesny świat gdzieś zagubił.

  Ech... Ale jednego nie rozumiem. Dlaczego tylko jedno zdjęcie z biblioteki??????? Grrr... Co ja bym dała, żeby w takiej zamieszkać na stałe, uwić sobie jak nietoperz gniazdko gdzieś w ciemnym zakątku, tak aby nikt mnie stamtąd nie wykurzył i całe noce z wiekowymi woluminami za pan brat. Grrr...

  Pozdrawiam cieplutko i złakniona dalszych wrażeń, czekam cierpliwie na ciąg dalszy twej cudownej podróży. Wspaniała, to za mało powiedziane. :)) :*** (Cmok-Ćmok-Cmok). X,D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usiadłam na chwilę, żeby wypić... herbatę! Tak, tak, herbatę, którą piję niezwykle rzadko. Wrzuciłam gruby plasterek cytryny i już!
   Mój organizm tak jak i Twój kocha kawę, ale jak dostarczam jej w nadmiarze zaczyna się buntować. Dzisiaj postanowiłam całkowicie zająć się domem, ale kiedy tylko zobaczyłam wiadomości od Ciebie natychmiast przysiadłam.

   Dziękuję za ciepłe słowa i ten szaliczek, który cię opatula. Często waham się przed wklejeniem zdjęć i nie zawsze wybieram dobre, a jest z czego wybierać, bo robię ich nieskończone ilości.

   Wenecja nie jest miastem na jeden dzień. Życia było by za mało na poznanie wszystkich szczegółów i dzieł sztuki w niej zgromadzonych. Jednak nie chciałabym tam zamieszkać. Lubię przestrzeń powietrze, horyzont, wolność..., czego tam brak. Teraz o miejscu tym sporo wiem i gdybym pojechała tam jeszcze raz, inaczej zorganizowałabym zwiedzanie.
   Na pewno znalazłabym trochę czasu na obejrzenie biblioteki i sposób na wejście do niej na dłużej i dalej, bo niestety wpuszczają tam tylko tych, którzy mają karty, tak przynajmniej wytłumaczyła mi pani w portierni. Rozmawiałam z nią po francusku, uśmiechałam się zalotnie więc pozwoliła mi zrobić kilka zdjęć.

   A co do posadzek, to ludzie raczej rzadko na nie patrzą, raczej zadzierają głowy do góry, patrzą na ściany, rzadko pod nogi. A poza tym we wszystkich tych, że tak powiem turystycznych miejscach, jest ich zawsze pełno i nie ma się możliwości ogarnięcia wzrokiem tego po czym się stąpa...

   Wędrując, nie raz myślałam, jak dobrze byłoby zwiedzać na przykład z Tobą i na bieżąco wymieniać poglądy, opinie, dzielić się wrażeniami. Tak pośrednio, właśnie to robimy i za to Ci dziękuję, bo mamy podobne gusty...
   Wracam do pracy w domu i raz jeszcze dziękuję za to wspólne podróżowanie:)
   Cmok, cmok :)

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Ech, Aleksandrze...!
   Nawet nie masz pojęcia jak ja kocham geniusz ludzki i te wszystkie cuda.
   Uściski dla Ciebie i buziaki dla Tereni :)))

   Usuń
 8. Bardzo ciekawy fotoreportaż z pięknej Wenecji. Widać w Tobie prawdziwą żyłkę odkrywcy. Zadbałaś o szczegóły. Dużo dobrych zdjęć. W Wenecji byłem dawno i to tak przelotnie, jak to z wycieczką bywa. Podobało mi się, ale wtedy było turystów, bo to był lipiec. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Lubię podróżować i na swój własny sposób poznawać świat.
   Dzięki za miłe słowa:)
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 9. Przypadkiem udalo mnie się powędrować z Panią po Wenecji....Ach jak cudnie-jestem zachwycona!Przepięknie prowadzony blog.Fotki cudne i tyle wiedzy tak pięknie ubranej w słowa ,jaknajpiękniej malowane obrazy....Dziekuję Będę wpadala częściej o ile Pani pozwoli....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Krysiu w moim świecie, odwiedzaj mnie kiedy tylko zechcesz. Przyjmuję Cię z otwartymi szeroko ramionami, czuj się tutaj jak u siebie.
   Zajrzałam również do Twojego bloga. Jest piękny, barwny, wesoły, pełen ciekawych obrazów i wpisów. Mam nadzieję, że Ty także przyjmiesz mnie do grona swoich czytelników:)
   Pozdrawiam ciepło :)))

   Usuń