poniedziałek, 3 czerwca 2019

Królowa Ludu Kurpiowskiego, Patronka Leśników i Pszczelarzy


    Sanktuarium NMP Dąbrowskiej Królowej Ludu Kurpiowskiego, Patronki Leśników i Pszczelarzy leży na szlaku Perły Mazowsza, mniej więcej w połowie odległości między Nowogrodem a Kadzidłem.
    Historia kościoła sięga 1798 roku, kiedy to biskup płocki Onufry Kajetan Szembeka, uwzględniając dużą odległość od parafialnego kościoła w Kadzidle oraz zły stan dróg, polecił wybudować kaplicę we wsi ukrytej w lasach Puszczy Zielonej.
    W 1850 roku, kiedy to dwóm Kurpiankom Marcynie i Kozynie, na starej barci z wyciętym w korze krzyżem i obrazkiem Matki Bożej, ukazała się Maryja z Dzieciątkiem, do Dąbrówki zaczęli przybywać liczni pielgrzymi, którym Matka Boża objawiała się jeszcze przez wiele lat.

   
Z drewna pochodzącego z rozbiórki kościoła w Kadzidle i kaplicy w Dąbrówce w latach 1891-1892 zbudowano kościół, który w 1893 roku biskup płocki Michał Nowogrodzki poświęcił i nadał mu wezwanie świętej Anny. Parafia w Dąbrówce ustanowiona została w lutym roku następnego.
    Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej (ściany budynku składają się z ułożonych poziomo belek drewnianych łączonych w narożach), obustronnie oszalowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, jednonawowy, z dwoma wieżami w fasadzie o wysokości siedemnastu metrów - w górnej części ażurowe z barokowymi hełmami i krzyżami, składa się z nawy, węższego od niej prezbiterium i transeptu.


    Wyposażenie kościoła nawiązuje do sztuki barokowej. W ołtarzu głównym znajduje się osiemnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów z sukienkami i drewnianymi koronami. Ołtarz wieńczy figura świętego Józefa, po bokach zaś znajdują się figury świętych Piotra i Pawła.
    Pod koniec ubiegłego stulecia świątynię gruntownie odremontowano.
Z inicjatywy proboszcza księdza Stanisława Grosfelda na miejscu objawień z 1850 roku, za kościołem na placu Jana Pawła II, zbudowano kapliczkę, którą we wrześniu 2004 roku poświęcił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Sześć lat później ustanowił on w Dąbrówce Sanktuarium NMP Dąbrowskiej Królowej Ludu Kurpiowskiego, Patronki Leśników i Pszczelarzy.
    W obrębie ogrodzenia, otwarta na plac Jana Pawła II, znajduje się Kaplica Narodzenia        Na placu, w upalne dni, pielgrzymi szukają cienia w brzozowym zagajniku. Za brzeziną uwagę przyciąga Golgota z grotą, wejścia której strzeże archanioł Michał w stroju Rzymianina - wierni przyzywają go w walce przeciw siłom zła.


    Sanktuarium Dąbrowskiej Królowej zwiedziliśmy jadąc z Myszyńca przez Kadzidło do Nowogrodu (o Nowogrodzie tutaj). Po drodze zatrzymaliśmy się na krótko na jednym z najciekawszych łowisk dorzecza Rozogi, zbiorniku zaporowym Wykrot powstałym w rejonie miejscowości o tej samej nazwie. Cały obwód rybacki dzierżawiony jest przez mazowiecki Okręg PZW. Rozoga uchodzi do rzeki Narew powyżej Ostrołęki.
    Dogodny dojazd do zbiornika umożliwiają drogi lokalne. Jedną z nich jechaliśmy zbaczając z drogi wojewódzkiej numer 645 wiodącej z Myszyńca aż do Łomży.
    Z Wykrotu tą samą drogą lokalną poprzez wsie Jazgarka i Todzia dotarliśmy do Kadzidła, o którym wkrótce. W pobliżu Nowogrodu krótki postój zrobiliśmy w Zbójnej, wsi, która jest siedzibą parafii świętego Wincentego á Paulo.


 
Kurpie, 14 kwietnia 2019 roku

4 komentarze:

 1. Dąbrówka jest pięknie położona, takie ciekawe i spokojne miejsce. Dobre do kontemplacji i wyciszenia. Ładne zdjęcia, relaksujące. Dzięki za kolejny fragment naszego pięknego kraju. Pozdrowienia Ewuniu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często dzieje się tak, że jadąc samochodem z miasta A do miasta Z mijamy w pośpiechu miasta B, C, D... w których jest tyle ciekawych obiektów i miejsc do zobaczenia. Na emeryturze, jak widać, już nam nie tak spieszno...
   Uściski :)

   Usuń
 2. I dlatego czekamy na emeryturę, by nie omijać miejsc B, C, D :)
  Kolejna ciekawa wycieczka.:)

  OdpowiedzUsuń