czwartek, 7 lipca 2022

Do Ełku jeżdżę od lat i zawsze wracam stamtąd z miłymi wspomnieniami...

     Letni wypoczynek nad jeziorem Ełckim tutaj zakończyłam stwierdzeniem cytuję: W Ełku nie sposób się nudzić. Czas można spędzać aktywnie na szlakach wodnych, pieszych, rowerowych, można ćwiczyć na świeżym powietrzu w siłowniach plenerowych, można uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych, których latem nie brakuje, albo też poznawać historię miasta i okolicy. Atrakcji? - Co nie miara! - Zobaczmy!

    Zacznę od rzeki Ełk, która początek swój bierze na Szeskiej Górze koło Gołdapi, przepływa przez jeziora: Łaźno, Łaśmiady, Straduńskie, Ełckie i uchodzi do Biebrzy w okolicach miejscowości Osowiec, położonej na obszarze Bagien Biebrzańskich. Wspominałam już o niej w poście Pożegnanie kalendarzowej zimy: Stare Sady, Mikołajki, Ełk, Osowiec - Biebrzański Park Narodowy tutaj.
   
Rzeka Ełk przepływa przez centrum miasta. Jeszcze nie tak dawno tereny po obu jej stronach były zaniedbane, dzisiaj, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury, zdegradowana przestrzeń publiczna, została zrewitalizowana i długo by wymieniać wszystkie zrealizowane inwestycje.

   
Utworzony został Park edukacyjny Mikołaja Kopernika. Funkcję i nazwę parku podkreśla rzeźba twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek.


   
W parku zainstalowano dziesięć kul granitowych z tabliczkami zawierającymi informacje takie jak nazwa planety, masa, odległość od słońca, średnica...
    Największą kulą
w parku, o średnicy 170 centymetrów, jest Słońce, pozostałe wielkości średnic: Merkury 120 cm, Wenus 120 cm, Ziemia 160 cm, Mars 150 cm, Jowisz 170 cm, Saturn 160 cm, Uran 160 cm, Neptun 160 cm. W układzie uwzględniono też Plutona, który od 2006 roku decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalnie nie jest planetą.
    Dla najmłodszych wybudowano także plac zabaw w formie gwiazdozbiorów Mały Wóz i Wielki Wóz. Układ gwiezdny umożliwia dzieciom swobodną wspinaczkę i przechodzenie po konstrukcji.
   
Kolejnym zrewitalizowanym terenem komunalnym jest Park sportowo-rekreacyjny, który zapewnia ełczanom i turystom miejsca do treningu sportowego na wolnym powietrzu oraz służy integracji rodzinnej.

    Wybudowano tu bieżnię, stanowiska treningowe z elementami do ćwiczeń siłowych i sprawnościowych takich jak drążki do podciągania, widełki do pompek, ławeczki do ćwiczeń brzucha, ławki do podskoków oraz liny wspinaczkowe, orbitreki i inne. Są tu też podwójne dziecięce huśtawki, bujaki piłkowe oraz stoły piknikowe i ławki parkowe.
    Oczyszczone zostały także dwa stawy znajdujące się na terenie parku sportowego.

    Nagrałam kilka krótkich filmów o tym jak można ćwiczyć na świeżym powietrzu dobrze się przy tym bawiąc.     Oba brzegi rzeki Ełk, u zbiegu ulicy Parkowej i Wojska Polskiego, spina i łączy obie zielone przestrzenie, nowa, pięknie podświetlona kładka dla pieszych.
    Ścieżki wzdłuż brzegów obsadzone zostały różnorodną roślinnością.

    Ełckie Centrum Kultury jest największym ośrodkiem kulturalnym w powiecie ełckim i jednym z najprężniej działających centrów kultury w województwie warmińsko-mazurskim. Już od ponad 60 lat jest źródłem kształtowania sztuki, kultury i rozrywki w tym regionie.

    Przy głównym wejściu do budynku znajduje się Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, w którym turysta znajdzie wszelkie informacje na temat atrakcji miasta, noclegów czy szlaków turystycznych. Teren wokół budynku starannie zagospodarowano.
 
 
    Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury to konstrukcja wznosząca się na wysokość dwudziestu metrów. Na widowni skierowanej na jezioro Ełckie znajduje się 1367 miejsc siedzących.
    W Amfiteatrze, kulturalnej wizytówce miasta, organizowane są plenerowe wydarzenia, takie jak Festiwal Folkloru Tęcza, Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka, seanse Mazurskiego Kina Pod Gwiazdami oraz liczne koncerty. Wydarzenia te za każdym razem cieszą się dużym zainteresowaniem. 

    Przy ulicy Parkowej znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej - Ogród zielony kwiatami ozdobiony otacza budynek z każdej strony. Edukacją ekologiczną tu się zajmują i aktywny wypoczynek turystom proponują. Wieść echem niesie, że fajne są tu wyprawy kajakiem, rowerem czy wędrówki piesze. 
    W malowniczym parku, wśród rosnących tam drzew, krzewów i kwiatów przecinają się ścieżki spacerowe, prowadzące do zacisznych miejsc, w których można odpocząć. W budynku stojącym pośrodku ogrodu w różnych akwariach zaaranżowano środowisko przyrodnicze mazurskich jezior.    Na pierwszej plaży miejskiej (o drugiej, nowej, pisałam w poprzednim poście) w centrum miasta przy ulicy Parkowej można grać w siatkówkę plażową i plażową piłkę nożną na ogólnodostępnych boiskach, a w słoneczne dni korzystać ze strzeżonego kąpieliska. Plaża usytuowana jest nieopodal Centrum Edukacji Ekologicznej oraz skateparku i parkoura. Tuż obok plaży znajdują się kryte korty tenisowe.


 
    W niedzielne popołudnie na duchowe rozważania zaprasza kościół Najświętszego Serca Jezusowego, najstarszy kościół w Ełku, wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1847-1850. Przyjrzyjmy się bogato zdobionemu wnętrzu świątyni, do którego prowadzą trzy wejścia: ołtarzom, rzeźbom, płaskorzeźbom, witrażom, polichromii i innym malowidłom.

    W 2012 roku ełccy radni przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Historycznego w Ełku. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu muzeum było przejęcie w 2014 roku pieczy nad zabytkową Ełcką Koleją Wąskotorową, co stało się okazją do stworzenia koncepcji powstania Parku Odkrywców Kolei. W Muzeum Historycznym odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy oraz konferencje tematyczne. Warto obejrzeć, ekspozycję zabytkowych parowozów, zarówno tych dużych jak i wąskotorowych oraz inne eksponaty z epoki pary a także wygodnie się rozsiąść w jednym z wagoników prowadzonym przez parowóz, zrelaksować się i podziwiać urokliwe widoki. Rozkład jazdy Ełckiej Kolei Wąskotorowej znaleźć można na stronie muzeum. Przejazdy odbywają się w miesiącach: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień. Parowóz ciągnie skład o godzinie 10:00. Bilety najlepiej kupić online.


 
    O innych równie atrakcyjnych miejscach i planowanych inwestycjach napiszę innym razem, po następnych wizytach w Ełku, zapewniam, że jest ich naprawdę dużo i warto spędzić tam chociażby weekend.  

Na zakończenie film promujący Ełk.  


 

6 komentarzy:

 1. Świetny film promujący uroki miasta! Lubię takie zadbane, wymuskane miejscowości z wielką ilością różnych atrakcji i dopracowanych szczegółów. Widać dbałość włodarzy o mieszkańców oraz turystów. Na każdym kroku są tu dobrze zainwestowane pieniądze. Bajecznie wygląda plantacja hortensji, której też nie mogłaś się oprzeć i... Rysiu w roli jelonka!
  Masz rację, super miejscówka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe, Ełk nie jest tak bardzo popularny turystycznie jak na przykład Mikołajki, ale Mikołajkom wcale nie ustępuje. Myślę, że to może i lepiej bo turystów jest mniej, co wpływa na lepszy wypoczynek... no i przestrzeni do wypoczynku nie brakuje...
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Ełk rzeczywiście ma wiele do zaoferowania. Weekend może być zbyt krótki aby skorzystać z tego szerokiego wachlarza atrakcji. Twój post pięknie promuje to miasto, mam wrażenie że lepiej niż oficjalna jego promocja. Miłego weekendu, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weekend zdecydowanie jest za krótki na poznanie tego ciekawego mazurskiego zakątka :)
   Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej niedzieli :)

   Usuń
 3. Chyba się udało zalogować u ciebie na mój blog (jakkolwiek absurdalnie to brzmi, bo zalogowana na swoim blogu już byłam i uda się napisać komentarz. Z tej całej kołomyi z komentowanie, logowanie zapomniałam co chciałam napisać. Chyba to, że jak jest w Ełku akwen wodny, to ja bym się tam nie nudziła, a widzę i jezioro i rzeka i to co bardzo lubię, mostki, mosteczki i kładki. Przy dzisiejszych kłopotach z podróżami liniami lotniczymi, jest to dobra alternatywa, niedaleko i zapewne nie tak drogo, mimo inflacji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałam Ełk to nie Mikołajki (i dobrze) i póki co można w dość atrakcyjnych cenach znaleźć nocleg. Każdy, kto to zdecyduje się na przyjazd do Ełku nie będzie żałował, bo dla każdego coś miłego: jezioro, rzeka, dobra kuchnia, plaże, zabytki... chociaż tego lata trudniej znaleźć nocleg przy promenadzie z widokiem na jezioro...
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń