wtorek, 18 lutego 2020

Pokazowa zagroda żubrów - nowe przedsięwzięcie w Kopnej Górze


    W sobotę, ósmego dnia lutego, pomimo słonecznej pogody i temperatury na plusie, natrafialiśmy w lesie w miejscach zacienionych, na fantazyjnie zamarznięte kałuże - pozostałości po nocnym przymrozku. Naszym celem była Kopna Góra, o której pisałam na blogu wiele razy. Warto sięgnąć do jednego z postów tutaj i odświeżyć bądź uzupełnić wiedzę na temat tego niezwykle bogatego, puszczańskiego środowiska naturalnego.
    W Kopnej Górze, oprócz infrastruktury turystycznej ze strefami piknikowymi, parkingami i ścieżkami edukacyjnymi, znajduje się arboretum, niestety zimą zamknięte, utworzone na obszarze dwudziestu sześciu hektarów, a także gospodarstwo leśne, rezerwat przyrody Woronicza, muzeum Puszczy Knyszyńskiej, Cmentarz Powstańców Listopadowych z 1831 roku oraz izba edukacyjna.
    Leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl wciąż zwiększają atrakcyjność tych terenów. Pierwszego czerwca 2018 roku rozpoczęła się tam budowa pokazowej zagrody żubrów obejmująca dwadzieścia hektarów - trochę mniej niż obszar arboretum.
   Nadrzędnym celem inwestycji, realizowanej w ramach kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe, jest zapewnienie trwałości populacji żubra oraz perspektywy jej rozwoju.

   
Na zagrodę składać się będą: brama wjazdowa, stodoły, wiaty, wieża widokowa przy polanie, zagrody kwarantannowe, szamba, poidła, paśnik z cielętnikiem i wodopojem, paśnik przy polanie, kładki, kąpielisko piaskowe, odłownia i inna, drobna infrastruktura. Prace planuje się zakończyć jeszcze w tym roku.  
    Początkowo przywiezionych tu zostanie kilka krów i byk a docelowo stado będzie liczyło kilkanaście osobników.
    W celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa zwiedzającym oraz stworzenia dogodnych warunków bytowania zwierząt, wyznaczono ciągi komunikacyjne i usunięto część drzew, teren oczyszczono z karp i utwardzono nawierzchnię wokół ogrodzenia. Ścieżka nie jest trudna do przejścia, i zarówno od strony wschodniej jak i zachodniej wiedzie do niewielkiej wsi Woronicze.
    Wędrówkę wokół pokazowej zagrody rozpoczęliśmy od torów wąskotorówki i na torach wąskotorówki zakończyliśmy, zapoznawszy się najpierw z informacjami zamieszczonymi na tablicach.     Żubr największy lądowy ssak Europy, przywrócony ze skraju wymarcia.
     W 1919 roku przestała istnieć ostatnia wolna populacja w Puszczy Białowieskiej. W 1923 roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubrów, które zapoczątkowało rejestrowanie zwierząt w Księdze Rodowodowej. W tym okresie w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach żyło tylko dwadzieścia dziewięć samców i dwadzieścia pięć samic.
    Restytucja żubrów w Puszczy Białowieskiej rozpoczęła się w 1929 roku, kiedy przywieziono trzy sztuki do przygotowanych zagród. Pierwsza reintrodukcja odbyła się w 1952.
    Na koniec 2017 roku w naszym kraju żyły 1873 osobniki - ponad dwadzieścia pięć procent światowej populacji; dwadzieścia cztery zagrody w Polsce zamieszkuje łącznie dwieście trzydzieści osiem żubrów.
    Ponad osiemdziesiąt procent populacji jest pod opieką Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego, a dzięki środkom Funduszu Leśnego możliwe są działania poprawiające warunki bytowania żubrów (koszenie łąk, budowa wodopojów, tworzenie poletek i sadów), minimalizujące szkody (dokarmianie zimą) oraz rozprzestrzenianie żubrów w kraju i za granicę.    

   
Żubry to zwierzęta stadne. Stada liczące kilkanaście osobników prowadzone przez starszą i doświadczoną krowę składają się z samic, cieląt i młodzieży. Młode samce tworzą niewielkie grupy kawalerskie, a starsze byki wolą bytować samotnie.
    Samica rodzi jedno cielę w maju. Ciąża trwa średnio osiem i pół miesiąca. Długość życia - samice do dwudziestu pięciu lat, samce pięć lat krócej.
    Dzień żubr spędza na żerowaniu, przeżuwaniu, odpoczywaniu i przemieszczaniu się. Cielęta sporo czasu poświęcają zabawie.
    Żubry odzywają się rzadko, a głos przez nie wydawany nazywamy chruczeniem. Krowa chruczy, aby przywołać cielę, samiec - gdy jest podekscytowany.
    W menu żubra dominują trawy i rośliny zielne a uzupełnieniem są pędy, gałęzie, kora drzew i krzewów. Optymalnym siedliskiem dla żubrów jest mozaika lasów, polan i śródleśnych łąk. Lubią przede wszystkim lasy liściaste i mieszane, dobrze czują się także w borach. Źródłem wody mogą być oczka wodne, strumienie, rzeki...
 

Kopna Góra, 8 lutego 2020 roku

10 komentarzy:

 1. Ale rozmach! ale troche serce zabolalo patrzac na te pniaki...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że lokalizacja tego przedsięwzięcia jest doskonała, bo już dużo wcześniej została przygotowana baza z infrastrukturą świadczącą o atrakcyjności tego terenu. Część drzew trzeba było usunąć, żeby udostępnić zagrodę nie tylko turystom ale i obsłudze, która z pewnością używać będzie transportu kołowego.
   Osobiście wolę obserwować zwierzęta na wolności.
   Takie pokazowe zagrody tworzone są także dla tych, którzy lasu nie znają i lasu się boją...
   Buziaki :)

   Usuń
 2. Mój mąż tak zakochał sie w tamtych terenach, że po powrocie namówił zięcia, żeby była okazja tam powrócic i później mieć z kim dzielić wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam takie ulubione tereny do których lubię wracać.
   Pozdrawiam Rodzinę :)

   Usuń
 3. No i na takim łonie natury, to można odpoczywać! Te przestrzenie pozwalające głęboko oddychać, piękne lasy i cała infrastruktura dokoła niesamowicie temu sprzyjają. Nie dziwię się Wam, że często tam zaglądacie.
  Zasyłam pozdrowionka:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może uda się odtworzyć w celach turystycznych linię kolejki wąskotorowej pomiędzy Czarną Białostocką a Kopną Górą, wybudowanej tu na początku dwudziestego wieku w celu transportu drewna pozyskiwanego z Puszczy Knyszyńskiej.
   Kiedy tu przyjedziecie zrobimy sobie piknik na tej polanie.
   Buziaki :)

   Usuń
 4. Piękny, słoneczny dzień mieliście na wyprawę.W dodatku po ciekawych terenach, więc nie dziwi mnie że wycieczka się udała. My jako mieszczuchy też oglądaliśmy żubry w pokazowej zagrodzie w Puszczy Białowieskiej ale też w Pszczynie. Fajnie, że takowe są i tworzą się nowe. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Pszczynie tylko rzuciłam okiem na pokazową zagrodę żubrów, bowiem żubrów NA WOLNOŚCI u nas pod dostatkiem i mam nadzieję, że tej swobody nikt im nie zabierze, co też nie znaczy, że jestem przeciwna tworzeniu enklaw zamkniętych, chociażby w celach edukacyjnych...
   Uściski :)

   Usuń
 5. Pokazujesz kolejne ciekawe miejsce.
  Żubry co jakiś czas podziwiam w Pszczynie. :)
  Ściskam mocno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pszczyna i okolice to kraina różnorodnych bogactw, które warto poznać bliżej...
   Buziaki :)

   Usuń