niedziela, 31 stycznia 2021

Zima jakiej nie widzieliśmy od lat i spartańskie warunki życia na wsi, bez prądu i wody

 
    Prawdziwa zima pokazała swoje oblicze w połowie stycznia i pierwsze obfite opady śniegu dały się już we znaki mieszkańcom północno wschodniej Polski.
    Mamy koniec stycznia, jutro pierwszy dzień lutego, a śniegu wciąż przybywa i przybywa. Jedni cieszą się, bo pora roku piękna, drudzy zimy mają dość, bo od niemal dwóch tygodni borykają się z jej skutkami.

   
Wczoraj pojechaliśmy na wieś do mojej koleżanki, u której od dłuższego czasu kupujemy jajka. Jeszcze pół roku temu to ona, wraz z mężem, nam je przywoziła. Po niespodziewanej śmierci jej ukochanego Tadeusza, sytuacja się zmieniła i to my zaczęliśmy ją odwiedzać.
    Zaniepokoił mnie telefoniczny brak kontaktu. Stwierdziliśmy, że we wsi pewnie nie ma prądu i wiele urządzeń może nie działać. Pojechaliśmy sprawdzić!
    Krystyna, bo tak ma na imię, jak zwykle wyszła nam naprzeciw w dość dobrym nastroju. Przebijaliśmy się do jej domu gęsiego, wąską ścieżyną wyrzeźbioną w śniegu na wysokość kolan. W progu przywitał nas jeden z jej psów radośnie merdając ogonem i szukając kompana do zabawy. Przy herbacie z malin i ciasteczkach Krysia zaczęła snuć opowieści o życiu na wsi w warunkach zimowych.

   
Od ponad tygodnia nie miała i nadal nie ma prądu. Pełne rodziny posiłkowały się już agregatami, a ona sama nie odważyła się kupić takiej maszynerii i zastosować w swoim niewielkim gospodarstwie. Opowiadała, że jej znajomi, być może nieumiejętnie podłączając agregat, wysadzili wszystkie urządzenia elektryczne będące na wyposażeniu domu.
    Całe szczęście, że Krysia ma wspaniałych sąsiadów, którzy użyczają jej prądu w ładowaniu komórki, umożliwiają branie wody do gotowania, jak też pomagają rozwiązywać inne życiowe problemy. Krysia stara się im zbytnio nie narzucać.
    Wodę do mycia, dla kur i psów pozyskuje topiąc śnieg. Z praniem - mówi, że jeszcze poczeka. Całe szczęście, że ma zwykłą kaflową kuchnię, drewno opałowe i może gotować i ogrzewać mieszkanie. Zapasy wcześniej zgromadzone w lodówce zakopała na podwórku w śniegu!

   
Problem braku prądu kilkukrotnie zgłaszała do elektrowni, ale ta kazała czekać!
    Syn Krysi mieszka w Białymstoku i odwiedza ją regularnie. Zawozi ją też do miasta załatwiać różnego rodzaju sprawy, których nagromadziło się wiele po śmierci męża. Ale nie o tych problemach, tylko o możliwości dojazdu chcę jeszcze powiedzieć.
     Ze wsi do Podsupraśla (Nadleśnictwa Supraśl) leżącego przy drodze wojewódzkiej 676, wiedzie droga leśna przez rezerwat. Krótszy odcinek to około cztery kilometry dłuży ponad pięć.
     I ten właśnie odcinek, matka z synem, musieli pokonać autem osobowym po obfitych opadach śniegu. Musieli, bo Krysia miała umówione randez-vous w stolicy Podlasia. Śmiać się czy płakać, nie wiem?! Zatrzymywali się co paręnaście metrów, strącali śnieg z pochylonych nad drogą gałęzi, podnosili je nieznacznie i przejeżdżali kolejnych paręnaście metrów. Na szczęście, po pierwszej nawałnicy bestii ze wschodu, powalone na drogę pod ciężarem śniegu pnie drzew były już wcześniej uprzątnięte.


    Podczas gdy Ryszard zawracał samochodem ja szłam przez wieś fotografując ją w zimowej szacie. Chwilę pobawiłam się z psem, który najpierw próbował mnie przestraszyć swoim szczekaniem, a później ocierał się przyjaźnie o moje nogi. Dał się nawet wygłaskać i poczochrać!


 
    Mąż czekał na mnie na rozdrożu koło krzyża.
   
Wieś wyglądała pięknie w zimowej szacie. Na drodze spotkaliśmy kilka grupek ciekawskich zimy mieszczuchów przybyłych najpewniej z Białegostoku, na co wskazywały rejestracje samochodów pozostawionych w lesie albo na parkingu przy leśniczówce. Jedni wędrowali, jedni wyciągali z aut biegówki albo sanki, jeszcze inni podziwiali zimę siedząc na saniach ciągnionych przez konia.

     Musiałam i ja na własnej skórze poczuć piękno zimy, bo zwalczanie jej skutków od dwóch tygodni dawało się we znaki nie tylko mnie. Proste, spartańskie warunki życia, bez wygód od wielu dni, miała ogromna społeczność Podlasia.

   
Chciałam żeby Ryszard zrobił mi zdjęcie w leśnym rezerwacie na tle grubego powalonego pnia drzewa. No i zrobił! Najpierw, kiedy wpadłam w zaspę i nie mogąc utrzymać równowagi w zapadającym się śniegu, ległam radosna w białej pościeli. Śnieg wciskał mi się pod nogawki spodni, w rękawy, pod kurtkę i powoli pod wpływem temperatury ciała rozpływał się. Ech, ja to mam szczęście mieszkać w takim regionie Polski - pomyślałam i z niechęcią wsiadłam do samochodu!
    W ogrodzie zrobiłam kilka zdjęć. Wiele połamanych krzewów i drzew będziemy musieli uprzątnąć z nadejściem wiosny. Tak naprawdę to mi ich nie żal, bo są już za wysokie i zasłaniają słońce - zimą, kiedy wędruje niżej nad horyzontem w ogóle nie oświetla górnego ogrodu.
 

     31 stycznia 20121 roku

8 komentarzy:

 1. Ja wiem Ewuniu, że życie w takich warunkach może być trudne dla kierowców i brak prądu też jest tragiczny, ale widoki są po prostu zjawiskowe, bajeczne, przepiękne, cudne... no i jeszcze nie wiem jakie, bo zaczyna brakować słów na to, co tam masz za oknem. I wcale nie jest Ci smutno, skoro takie harce wyczyniasz!
  U nas był śnieg, ale się stopił, znów trochę napadało i jest biało, ale tak delikatnie sobie tu zima poczynia. A Ty masz CUDNIE! Zima to zima!
  Dzięki za te widoki, pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przerwy w dostawach prądu nie były aż tak uciążliwe, więcej trudności sprawia nam odśnieżanie. Śnieg (ciężki) odsuwamy od domu, robiąc miejsce na kolejne hałdy...
   A widoki jak piszesz są bajeczne. Po śniadaniu siadamy sobie z drugą kawą na fotelach w saloniku i gapimy się na obraz za oknem. To taki nasz codzienny rytuał.
   Pozdrawiamy Was gorąco :)

   Usuń
 2. Czy to ta Jalowka gdzie sa takie piekne ruiny kosciola?
  Kiedys tam bylam.
  A zima jest tak niewiarygodnie piekna, ze zaparlo mi dech. Mozna przezyc niewygody, kiedy jest tak bajkowo wokol. Przepiekne zdjecia przepieknego Podlasia.
  Swietne masz ubranko, slicznie Ci w nim. pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest ta Jałówka, ta o której myślisz znajduje się dość daleko od nas.
   A zima rzeczywiście jest niewiarygodnie piękna. Wspaniałe plenery do filmu Opowieści z Narnii. Niektóre sceny kręcone były w Białowieskim Parku i nad Zalewem Siemianówka, nieopodal tej Jałówki o której myślisz...
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. W tej Jałówce byliśmy, myląc ją z tą w której są ruiny kościoła. Zima choć bajkowa i niespotykana od lat jednak ma swoje uciążliwości. Jednak ta cudowna sceneria wiele rekompensuje. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam, pisałeś o tym w komentarzach pod postem o Jałówce do której chcieliście pojechać. W okolicy jest jeszcze jedna Jałówka bliżej Sokółki.
   A zima rzeczywiście zachwyca.
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 4. Bajka, to mało powiedziane, to sen mieszczucha :) albo wspomnienie, bo przecież kiedyś takie zimy były. We Wrocławiu śnieg leżał kilka dni, teraz już zielono i szaro. Będę tu zaglądać w letnie upały, dla ochłody 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, Hej! Pozdrawiam szaro zielony Wrocław, u nas znowu zamiecie, zawierucha i dużo, dużo śniegu. Idzie siarczysty mróz.
   Pozdrawiam i zapraszam :)

   Usuń