czwartek, 30 września 2021

Pałacyk Otrębusy oraz Miasto Ogród Podkowa Leśna ze swoim Kościołem-Ogrodem

     Zarówno Otrębusy jak i Podkowę Leśną, dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości podwarszawskie, wyróżniają ciekawe historie ich powstania.
    Wieś Otrębusy założona została prawdopodobnie w czternastym wieku, jako wieś prywatna z małym folwarkiem i kilkoma gospodarstwami chłopskimi, natomiast za początek Miasta Ogrodu Podkowa Leśna uznaje się rok 1925 - w 1981 roku, ze względu na niepowtarzalny układ urbanistyczny miasto zostało wpisane do rejestru zabytków. (Historia Podkowy Leśnej - kliknij tutaj).
   
Obie miejscowości łączy najstarsza linia kolei normalnotorowej w Polsce, działającej obecnie pod nazwą Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD). Pierwsza w Polsce normalnotorowa i zelektryfikowana kolej uruchomiona została w grudniu 1927 roku pod nazwą Elektryczne Koleje Dojazdowe (EKD) i łączyła Warszawę z Grodziskiem Mazowieckim.   
Ta podwarszawska część Mazowsza zainteresowała mnie podczas planowania wakacyjnej trasy z Podlasia na Śląsk. Jak już wspominałam w poprzednim poście, długie przejazdy jednego dnia raczej nam nie służą, a zatem po przejechaniu około 250 kilometrów szukam noclegu w jakimś atrakcyjnym turystycznie miejscu.

   
Otrębusy wybrałam z dwóch powodów: pierwszy to lokalizacja w połowie drogi, drugi to chęć zobaczenia nowo otwartego Centrum Folkloru Polskiego Karolin
kliknij tutaj.


   
Hotel Pałacyk Otrębusy okazał się niezwykle urokliwym miejscem i bardziej przystępnym cenowo niż inne hotele tego typu.
    Pałacyk znajduje się na terenie obszernego, dobrze utrzymanego ogrodu, z piękną altaną przeznaczoną na różnego rodzaju imprezy plenerowe, wydzielonym miejscem zabaw dla dzieci jak również dużym nieodpłatnym parkingiem. Pałacyk oferuje także sale konferencyjne i bankietową.
    Zdjęcia najlepiej pokażą niezaprzeczalne walory tej lokalizacji.   
Do wyboru tego hotelu chyba najbardziej przekonała mnie możliwość wypoczynku i relaksu w strefie SPA, w której znajdują się basen z podgrzewaną wodą, sauna sucha, aromatyczna łaźnia parowa, grota solna z tężnią solankową, prysznic wrażeń, lodospad, ceramiczne leżanki grzewcze, gabinety masażu, gabinet kosmetyczny i inne.


     Oboje jesteśmy amatorami pływania i nie ze wszystkich atrakcji korzystaliśmy, niektóre nie były nam wskazane. A co najważniejsze, w strefie SPA byliśmy sami i mogliśmy fikać w wodzie do woli. Goście hotelowi pojawiali się raczej w późniejszych godzinach.
    Pałacyk Otrębusy spodobał nam się tak bardzo, że w drodze powrotnej też się w nim zatrzymaliśmy i dopiero po porannym relaksie w strefie SPA ruszyliśmy w drogę.
 


    Podczas pierwszego pobytu w Otrębusach mieliśmy też trochę czasu na zwiedzanie okolicy. Pojechaliśmy do Podkowy Leśnej - miasta ogrodu, jednego z wielu takich miast na obrzeżach Warszawy.
    Koncepcja miasta ogrodu pojawiła się w odpowiedzi na problem przeludnienia miast, w Anglii w 1898 roku, a pierwsze miasto ogród zaczęto realizować w 1904 w hrabstwie Hertfordshire.  
    - Czym wyróżniały się nowo powstałe osiedla? Charakteryzowała je niska, luźna zabudowa ze znacznym udziałem terenów zielonych. Warto oprócz Podkowy Leśnej wymienić chociażby Milanówek, Komorów, starszą część Konstancina-Jeziorny, czy warszawskie osiedla: Włochy, Muranów, Sadybę i wiele innych.

   
Zwiedzając okolicę, zastanawiałam się czy w takim mieście ogrodzie mogłabym zamieszkać. Wille otoczone wysokimi drzewami, ulice obsadzone również wysokimi drzewami sprawiały wrażenie raczej ponure. Dzienne światło nie miało szans na przedarcie się przez gęstwinę liści, no chyba, że jesienią i zimą, kiedy konary drzew są ich pozbawione. Zabytkowe aleje lipowe, jako pomniki przyrody chronione są prawem.
    Miasto ogród w większości poznawaliśmy jeżdżąc samochodem, stąd niewiele zdjęć.
   
Podczas krótkiego spaceru, piechotą, zaintrygował nas paw przechadzający się po ulicy Modrzewiowej, pomiędzy pałacykiem myśliwskim Stanisława Lilpopa usytuowanym po stronie południowej ulicy Modrzewiowej a kościołem świętego Krzysztofa po stronie północnej. Byłam ciekawa, dlaczego tak swobodnie się przechadza. Okazało się, że paw był mieszkańcem ogrodu… Kościoła-Ogrodu!
    Brama Kościoła-Ogrodu była otwarta na oścież. Na dachach przykościelnych przybudówek siedziały kolejne pawie i grzały piórka w słońcu, które tylko tam już docierało od strony zachodniej. Sfotografowałam wejście do świątyni, które nie wyglądało najlepiej z powodu ptasich odchodów.

     W 1932 roku członkowie Komitetu Budowy Kościoła w Podkowie Leśnej postanowili, że w Mieście-Ogrodzie powinien znajdować się również Kościół-Ogród.

   
Projekt Brunona Zborowskiego, Profesora Politechniki Warszawskiej, został zainspirowany pawilonem polskim prezentowanym na wystawie w Paryżu w roku 1932, z oszklonymi drzwiami, wychodzącymi na teren zieleni z pergolami i niskim murkiem z piaskowca.
    Dzisiaj podziwiać możemy osiem tematycznych sektorów przykościelnego ogrodu i nie ukrywam, że podziwiałam każdy jego zakątek.   
    Jest tu sektor obejmujący rośliny zagrożone wytępieniem i wymarciem na obszarze Polski, sektor uwypuklający piękno przyrody podkowiańskiej, lapidarium z dużymi głazami umieszczonymi na nieregularnie uformowanym nasypie, sektor dawnych dziejów reprezentujący olbrzymi okres historii ziemi mazowieckiej i Polski, Poletko Matki Bożej z roślinami związanymi z tradycyjnymi przejawami kultu kościelnego, ogród biblijny, ptasi raj, którego zasadniczym celem jest ochrona ptaków oraz ogród ziołowy - wyraz ochrony tradycji i ojczystej kultury, a także przypomnienie, że klasztor był nie tylko ośrodkiem wiary i kultu, lecz także ważnym ośrodkiem leczniczym, ośrodkiem ogrodnictwa i sadownictwa. Zwróciłam też uwagę na wydłubane w drewnie klęczniki z siedziskami, ławki, ukrytą w gęstwinie krzewów rzeźbę Chrystusa Frasobliwego i wiele innych elementów dekoracyjnych.

    Otrębusy, Podkowa Leśna, wrzesień 2021 rok 

5 komentarzy:

 1. Nazwa Pałacyk Otrębusy nie jest przesadzona. Prawdziwy pałac z pięknym parkiem wokół,czyli nocleg iście królewski. Nie znam terenów wokół Warszawy i dziękuję za spacer po Podkowie Leśnej. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna rzecz która nas łączy, choć z innych powodów, ale nie lubię pokonywać dziennie więcej niż 3,5 godziny trasy (czy to samolot, czy pociąg) stąd tegoroczny wyjazd podzieliłam na kilka etapów. Hotel rzeczywiście ładny i cudownie, że udało się wam skorzystać z jego atrakcji bez towarzystwa innych gości hotelowych. Marzy mi od dawna taka hotelowa atrakcja i oczywiście taka figura, jak twoja. :) W Podkowie Leśnej byłam króciutko, chciałam dotrzeć do Stawiska (niestety miałam pecha, bowiem willa była niedostępna dla odwiedzających), a ja jak niepyszna po krótkim spacerze główną uliczką wróciłam do Warszawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pałacyk oprócz tego, że urokliwy dostarcza wielu atrakcji, jak widać! Mam nadzieję, że relaks był na maxa!
  Z tą koncepcją miasta-ogrodu, to zgadzam się z Tobą, bo miasteczko jakieś zacienione za bardzo. Lepsza byłaby niższa roślinność. Ale Kościół-Ogród jest całkiem fajny! I ma pięknych mieszkańców!
  Ciekawe miejsca odkryliście, dzięki! Zdróweczka:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Oba miejsca bardzo mi się spodobały i chętnie bym się zatrzymała w pałacyku. I obiekt ładny i otaczający go park. W Otrębusach byłam dawno temu przejazdem w prywatnym muzeum z mnóstwem starych samochodów. Nawet nie wiem czy jeszcze istnieje.

  OdpowiedzUsuń