sobota, 25 sierpnia 2012

Zakochani w Rzymie, czyli 1500 znaków ze spacjamiI znowu pada deszcz. Na szczęście kropi spokojnie, wiatr nie hula, błyskawice nie rozdzierają nieba… Czy to już zapowiedź jesieni?

Zasiadam przed ekranem mojego laptopa, otwieram pocztę, sprawdzam wpisy na portalach społecznościowych, a na Facebooku trafiam na konkurs Zakochani w Rzymie. Czytam szczegóły. Muszę sobie wyobrazić, że moim przewodnikiem po Wiecznym Mieście jest Woody Allen, z którym zwiedzaliśmy już Nowy Jork, Barcelonę i Paryż. Tym razem Nowojorczyk może mnie zabrać w trzy różne miejsca, które ja muszę wybrać i na dodatek uzasadnić, dlaczego chcę je zobaczyć.
I chociaż fanką tego oryginalnego artysty współczesnego kina nie jestem, to zabieram się do napisania wypowiedzi konkursowej. Jeszcze nie wiem, że stworzę tekst nie w takim formacie jak potrzeba, ale o tym nieco później. Filmu Zakochani w Rzymie, zapowiadającego porażkę artysty, nie widziałam. Jedynym jego filmem, który mi się podobał był Vicky Cristina Barcelona. Początkowo myślałam, że to obraz Pedro Almodóvara i siedząc w kinie między dwiema moimi przyjaciółkami, zapytałam, czy aby na pewno Woody Allen jest jego twórcą. Nie wierzyłam własnym oczom, na dodatek do moich uszu wpadała  muzyka  typowa dla wyrazistego, autorskiego stylu hiszpańskiego reżysera. Czyżby geniusz niekochanego przeze mnie, ale uwielbianego przez wielu Polaków Allena się skończył, a on sam czerpał pomysły od innych...?
Kusiła mnie główna nagroda w konkursie, jaką był wyjazd do Rzymu.
Wybrałam trzy miejsca i uzasadniłam mój wybór.
A oto tekst:

Nie wyobrażam sobie zwiedzania świątyń z Woody Allenem, ateistą i twórcą intelektualnej komedii. Nie wyobrażam sobie także, że mogłabym Woody Allenowi darować Watykan i przejść obojętnie koło siedziby Najwyższego Władcy Chrześcijaństwa i nie zobaczyć poematu harmonii i nieskończonego piękna, jakim jest gloryfikująca Grób Rybaka z Galilei Kopuła Michała Anioła, której szarobłękitny kolor zlewa się z błękitem niebios. Jakże mogłabym nie przemknąć z tym drobnym Nowojorczykiem podcieniami monumentalnych kolumn Berniniego do Biblioteki Watykańskiej, która z pewnością rozgrzeje do czerwoności twórcę filmów bazujących nie tylko na seksualności, ale na filozofii i psychologii także. A ja? Jakich ja palpitacji serca doznać mogę na widok antycznych kolekcji, manuskryptów i rzadkości bibliograficznych…Wergiliusza, Cycerona...?
   Na obniżenie temperatury, schłodzenie rozpalonych policzków i uspokojenie drżących z wrażenia rąk poszukamy fontann, tak jak w intelektualnej romantycznej komedii Vicky Cristina Barcelona, gdzie tłem w jednej ze scen jest Fontanna Gaudiego w Parku Güell. A jakże! Byłam tam musiałam  sobie zrobić zdjęcie przed bajecznie kolorowym smokiem!
Ciekawa jestem, który z rzymskich, bogato dekorowanych wodotrysków zainspiruje zdobywcę czterech Oskarów. Może Fontanna Najad na Placu Republiki z czterema urzekająco pięknymi nimfami, a może Fontanna Trytona mitycznego boga mórz, dłuta Berniniego na Piazza Barberini, a może ta z czterema bóstwami rzecznymi, symbolizującymi Nil, Ganges, Dunaj i Rio della Plata na Piazza Navona także dzieło Gianlorenzo Berniniego. Pewnie zatrzymamy się na niewielkim placu w siedemnastowiecznej scenerii z Fontanną di Trevi, która czerpie wodę z wciąż czynnego akweduktu zbudowanego przez Marka Agrypę w dziewiętnastym roku przed narodzeniem Chrystusa. A może…? Może to będzie Fontanna Żółwi z czterema Efebami – urodziwymi chłopcami, na Piazza Mattei jedna z mniejszych, ale jakże uroczych wykonanych w brązie, którą także wybudowano w celu doprowadzenia wody pitnej ze starożytnego akweduktu Acqua Vergine…
Nie będę protestować o nie, kiedy sam mistrz kina wprowadzi mnie do Muzeum Kapitolińskiego. Kto by nie chciał zobaczyć Umierającego Gallusa – dzieło starożytnej sztuki, albo helleński zakazany pocałunek dwojga młodych zakochanych Amora i Psyche, czy też najlepszą kopię Odpoczywającego Satyra, albo popiersie Homera opiewającego wojny trojańskie, któremu aż siedem miast nadało swoje obywatelstwo i który tradycyjnie przedstawiany jest jako biedny stary ślepiec. A Sokratesa nie chcielibyście zobaczyć? Tego słynnego ateńskiego filozofa ukazano jako satyra ze spłaszczonym nosem, masywnymi ustami i oczami wychodzącymi z orbit. Jeszcze przed wypiciem śmiertelnej czary utrwalił on podstawy nieśmiertelności duszy. To jeszcze nie koniec tej bogatej kolekcji! Jest jeszcze Dziewczynka z gołębiem, Wenus Kapitolińska, Chłopiec wyciągający cierń ze stopy, obraz Caravaggio Św. Jan Chrzciciel
Na Kapitol prowadzi długi szereg schodów, zwany Kordonatą, wykonany na podstawie szkiców Michała Anioła. Weszliśmy po nich triumfalnie i triumfalnie zeszliśmy.


Zanim wysłałam pod wskazany adres moją wypowiedź sprawdziłam raz jeszcze warunki udziału w konkursie. Tekst nie mógł przekroczyć 1500 znaków ze spacjami. Co to są te znaki? Jan, kolega informatyk, tłumaczył mi kiedyś jak się formatuje tekst. Odchodziłam od zmysłów. Na szczęście z pomocą przyszedł mi mój syn i dwoma kliknięciami myszką pokazał jak to się robi. Zamarłam z przerażenia, bo miałam o dwie trzecie znaków za dużo. Wycinałam więc wyraz za wyrazem kontrolując zawartość. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami! Moja wypowiedź licząca dokładnie 1500 znaków ze spacjami została już wysłana. Niestety nie otrzymałam jeszcze potwierdzenia udziału w konkursie. No cóż! Tak czy siak na moim blogu pozostanie ślad w postaci tego wpisu.
Dodam jeszcze kilka fotografii z mojej wcześniejszej wyprawy do Rzymu. Nie są to najlepsze zdjęcia, bo kilka lat temu nie miałam mojej lustrzanki i skupiałam w większości uwagę na ludziach. Niestety nie opublikuję też moich ukochanych zdjątek, na których towarzyszy mi pewien Amorek i którego tożsamości zdradzić nie mogę. Pokażę jedynie jego rękę. Niech klimat intelektualnej, czy też inteligentnej romantycznej komedii towarzyszy nam do końca!

Taki oto tekst wysłałam:

Nie wyobrażam sobie zwiedzania świątyń z Woody Allenem ateistą i twórcą intelektualnej komedii. Nie wyobrażam sobie także, że mogłabym mu darować Watykan i nie zobaczyć Kopuły Michała Anioła gloryfikującej Grób Rybaka z Galilei. Jakże mogłabym nie przemknąć z tym drobnym Nowojorczykiem podcieniami kolumn Berniniego do Biblioteki Watykańskiej, która z pewnością rozgrzeje do czerwoności twórcę filmów bazujących nie tylko na seksualności, ale na filozofii i psychologii także. Na schłodzenie rozpalonych policzków poszukamy fontann tak jak w filmie Vicky Cristina Barcelona, gdzie tłem w jednej ze scen jest Fontanna Gaudiego. Który z rzymskich wodotrysków zainspiruje zdobywcę czterech Oskarów? Może Fontanna Najad z urzekającymi nimfami, a może Trytona mitycznego boga mórz, a może ta Czterech Rzek, czy di Trevi, która tak jak Fontanna Żółwi czerpie wodę ze starożytnego akweduktu. Nie będę protestować o nie, kiedy mistrz kina wprowadzi mnie do Muzeum Kapitolińskiego. Kto by nie chciał zobaczyć Umierającego Gallusa, zakazanego pocałunku Amora i Psyche, Odpoczywającego Satyra, Homera, tradycyjnie przedstawianego jako biednego starego ślepca? A nie chcielibyście zobaczyć słynnego ateńskiego filozofa przedstawianego jako satyra ze spłaszczonym nosem, masywnymi ustami i oczami wychodzącymi z orbit? To nie koniec tej bogatej kolekcji!
Na Kapitol prowadzi Kordonata szereg schodów, wykonany na podstawie szkiców Michała Anioła. My tymi schodami zejdziemy i na dole powiemy sobie do zobaczenia!

A teraz obiecane zdjęcia

Kopuła Bazyliki Św. Piotra - dzieło Michała Anioła

Rzym

Rzym

W kolejce do grobu Jana Pawła II jeszcze wtedy w podziemiach i Muzeów Watykańskich

Galleria delle carte geogreafiche

Przejścia pomiędzy salami muzeum

Fresk Rafaela - Szkoła ateńska. Heraklit wsparty na łokciu ma cechy Michała Anioła...

Kaplica Sykstyńska - Sąd Ostateczny - fresk Michała Anioła

Kaplica Sykstyńska - Stworzenie Adama - fresk Michała Anioła

Fresk Rafaela - Dysputa o Najświętszym Sakramencie

Bazylika Św. Piotra - Pieta Michała Anioła

Bazylika Św. Piotra - wnętrze kopuły - dzieło Michała Anioła

Św. Piotr w brązie - dzieło przypisywane Arnolfowi di Cambio

Św. Mateusz - celnik z Kafarnaum

Ach , żeby tak mieć swojego pana, by oprzeć pysk na jego kolanach, by leżeć przy nim do góry brzuchem i żeby drapał mnie za uchem


16 komentarzy:

 1. dobry tekst!
  a na film i tak swoją drogą z pewnością się wybiorę:)


  Blog o życiu & podróżach
  Blog o gotowaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Oleńko za pochlebną opinię :)
   A co do filmu? Specjalnie do kina na "Zakochanych w Rzymie" się nie wybiorę, ale to nie znaczy, że przy jakiejś okazji go nie obejrzę. Interesuje mnie jakie miejsca Woody Allen wybrał i czym się zachwycił.

   Usuń
 2. Hej!
  Dziękuję za wizytę u mnie:) Było fajnie ale to już historia:)
  Po takim łażeniu schudłem sporo. I też to mnie cieszy!
  Widzę po Twoim blogu, że jesteś PROFESJONALNĄ TURYSTKĄ.
  No ja taki nie jestem. Lubię po prostu jak coś się dzieje. jak zwiedzam to tylko to co chcę a nie to co jest w przewodnikach...
  We Florencji mieszka moja siostra. Od ponad 30 lat...
  Życze Ci powodzenia w konkursie. Z Twoją wiedzą masz duże szanse!
  Pozdrawiam Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej!
   "Byłam z wizytą" na blogu Judyty. Tam zainteresował mnie Twój wpis, jako, że oboje mamy ten sam kolor oczu... chi, chi...

   Takie szwendanie się po świecie i odkrywanie nowych miejsc nie ujętych w przewodnikach uwielbiam, ale jak zdążyłam przekalkulować zorganizowane wyjazdy kosztują mnie znacznie mniej, bo dosłownie decyduję się na nie w ostatniej chwili, kiedy cena jest o połowę niższa.

   Dobrą metę mam tylko w Paryżu, jako że mieszka tam rodzina mojego męża. Często korzystam z gościnności jego sióstr.

   Florencja marzy mi się od dawna i pewnie znajdę jakiś sposób, żeby tam pojechać. Kto wie, może się gdzieś spotkamy. Życie ciągle nas zaskakuje.

   Póki co nie potwierdzono udziału w konkursie, ale dziękuję za wiarę we mnie.

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Dołączyłem do Twojej witryny. Mam nadzieję, że się zrewanżujesz:)
  Jeszcze raz Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już do Ciebie pędzę i dołączam do grona Twoich fanów :)
   Jeszcze raz Eva

   Usuń
 4. W Tym Miescie jest sie czym zachwycic!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak!
   Na dodatek pachnie tam odległą przeszłością!

   Usciski

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia, znakomita relacja. Przejrzę resztę. Pozdrawiam z Warmii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, zapraszam i za pozdrowienia z Warmii dziękuję.
   Właśnie zajrzałam do Ciebie i pozwoliłam sobie dołączyć do grona Twoich znajomych.
   Opisujesz wiele miejsc, w których byłam i które urzekły mnie tak jak Ciebie. Poza tym masz cudne okazy fauny i flory.

   Pozdrawiam z Podlasia

   Usuń
 6. Witaj, Ewuniu :)

  Ja również zjechałam w ost. latach z oceną Woody'ego. Moim skromnym zdaniem naprawdę dobre filmy kręcił do połowy lat 90' i nagle zszedł na taką tandetną komerchę, że aż przykro. Stał się reżyserem w stylu Harlequin, jeszcze wiesz co mam na myśli. Widziałaś może "Manhattan" albo "Mężowie i żony"? To moi faworyci. "Vicky.." - powiem szczerze acz delikatnie, skończyłam oglądać po 15 minutach. Może właśnie dlatego, co napisałaś, iż tak bardzo przypominał Almodóvara, którego wprost nie cierpię. Ale ja już tak mam, że wystarczy mi raz podpaść. Mniejsza o szczegóły.

  Zdjęcia Rzymu - wspaniałe. Ja również zaliczam się do grona ateistów, tyle że w wydaniu "light", a więc pomimo iż drażni mnie świadomość, że Watykan wzniesiono na dawnym miejscu kultu Bogini Kybele (Bogini Matki), to jednak jestem wielką fanką prac artystów, którzy upiększali to miejsce. Sztuka ma to do siebie, że przenika wszystkie sfery naszego życia i na prawdę nie trzeba być wierzącym, aby docenić artyzm. Poza tym jeśli weźmie się pod uwagę symbole, które co rusz uderzają po oczach zorientowanego turystę, wycieczka po stolicy apostolskiej może być nie lada gratką.

  Czy pisałam już, że chciałam kiedyś zamieszkać w Rzymie? Na dzień dzisiejszy mażę jedynie o rundce po tamtejszych antykwariatach. X,D

  Pozdrawiam serdecznie :) :* (Cmok)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwiazda Woody'ego Allena już zgasła i pewnie nigdy już nie zaświeci, natomiast gwiazda Pedro Almodóvara świeci nadal. Jak na razie hiszpański reżyser ma się dobrze, ale pewnie za niedługo, jeżeli nic nowego nie wymyśli, jego sława przeminie tak jak przeminęła sława jego amerykańskiego kolegi.
   Nie mam nic przeciwko ateizmowi agnostycznemu w Twoim wydaniu, bo nikt tak jak Ty nie potrafi się wypowiedzieć w kwestiach wiary i uzasadnić swój światopogląd. Ślepa wiara w ogólnie uznane "prawdy" nie sprzyja dogłębnemu poznaniu świata - mówił Lucjan Ferus.
   W Rzymie mogłabym pomieszkać, ale nie zamieszkać.

   Buziaki :)))

   Usuń
 7. Ewo!
  Ale które imię jest piękne. Bo u mnie na blogu napisałaś "Jakie piękne imię"
  No to czekam na informacje. Z pracy wróciłem do następnego urlopu o jeden dzień bliżej:)
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vojtku!
   Pewnie się rozczarujesz, że nie chodzi mi o Twoje imię, tylko o imię uroczej damy, która Ci towarzyszyła podczas ostatniego wyjazdu.
   "Jakie piękne imię" chciałam napisać nieco wyżej. Ale dopiero po kliknięciu "opublikuj" zorientowałam się, że mój komentarz spadł niżej.

   Ech...! Nie przeczę, że mężczyźni o imieniu Wojciech mają ciekawą osobowość. Mój dziewiętnastolatek także otrzymał takie imię na chrzcie.

   Liczysz dni do następnych wakacji ? Po drodze będą jeszcze dni świąteczne ;)

   Usuń
 8. Rzym... Z jednej strony miasto piękna i bogactwa, z drugiej wyzysku i grzechu. Trudno chyba o bardziej dwuznaczne miasto świata. Ale piesek świetny! :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ado!
   Niewątpliwie Rzym jest wyjątkowy pod każdym względem.

   Nie przypominam sobie autora tego kamiennego zwierzęcia. Pamiętam jedynie, że zatrzymaliśmy się przy nim nieco dłużej, bo zachwycił nas swoją urodą i wiernym spojrzeniem. Zgadzam się z Tobą piesek jest świetny ;)
   Uściski :)

   Usuń