sobota, 27 października 2012

Chór parafialny i Supraski Oktoberfest


    W tym roku mój instruktor aerobiku nie prowadzi zajęć. Cały swój wolny czas postanowił spędzać z rodziną i czynnie uczestniczyć w wychowywaniu uroczej trójki dzieciaków. Przez dziesięć lat, dwa razy w tygodniu, chodziłam na aerobik prowadzony przez niego. Dwie godziny tygodniowo plus inne zajęcia sportowe doskonale wpływały na moją kondycję fizyczną...

    Wciąż nie miałam pomysłu na to, jak w tym roku będę dbać o swoją sprawność, kiedy oglądałam kolejną wystawę w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. I właśnie wtedy dowiedziałam się, że Centrum prowadzi zapisy na zumbę, salsę i taniec towarzyski, które rozpocząć się miały pierwszego października. Zapisałam się na zumbę w poniedziałki i piątki i salsę we czwartki. Miałam wątpliwości co do zumby, która zawiera w sobie elementy tańców latynoamerykańskich, tańca brzucha, aerobiku, sztuk walki…, jednym słowem nie wiedziałam czy potrafię włożyć aż tyle wysiłku w tak intensywny trening, przy okresowych dolegliwościach w stawach kolanowych… Martwiłam się nie potrzebnie, bo jak do tej pory radzę sobie całkiem nieźle w grupie bardzo zaawansowanej choreograficznie.
    Ech…, ale to nie o zumbie chciałam pisać. Zumba miała być tylko wstępem do mojego nowego wpisu. Otóż chodząc na zajęcia do Centrum Kultury i Rekreacji natknęłam się na plakat, a właściwie zaproszenie, na  
I Supraski Oktoberfest
    O chmielowych dożynkach organizowanych w Monachium od ponad dwustu lat słyszałam, ale tych w Supraślu nie mogłam sobie wyobrazić, jako że w mieście nie ma ani browaru ani też tradycji picia piwa. Byłam ciekawa czy supraskie święto odbywać się będzie według monachijskich tradycji. Szczerze mówiąc nie znalazłam w programie niczego, co by się z bawarskimi zwyczajami kojarzyło. Nawet daty się nie zgadzały. Supraski Oktoberfest przypadał na dwunastego października, wtedy kiedy w Bawarii jest już po dożynkach piwnych i miał trwać dziewięć dni. Ten w Bawarii organizowany jest już po piętnastym września i trwać może do pierwszej niedzieli października, a jeżeli ta przypada na pierwszego lub drugiego dnia miesiąca to święto przedłużane jest co najwyżej do trzeciego października, a więc dnia Zjednoczenia Niemiec…
    Wczytywałam się w program i doszłam do wniosku, że to restauracja Bohema promowała swoje usługi gastronomiczne i litewskie piwo, łącząc promocję z wizytą dwudziestoosobowej delegacji z partnerskiej gminy z Grossenkneten z Niemiec. Jeżeli akcent niemiecki miał być włączony do programu Oktoberfest, to, to by było na tyle z tradycji.

    A ja? Ja jednak jestem zwolenniczką nadawania polskich nazw tego typu imprezom. Bohemie życzę własnego święta. Raz w roku mogłaby się promować na swój własny sposób, tworząc własną lokalną tradycję.

    Wiedziona ciekawością tego, co w Supraślu się dzieje postanowiłam uczestniczyć w otwarciu wystawy Supraśl – Grossenkneten 1999-2012, pierwszego dnia Oktoberfestu. Przyznać muszę, że poza władzami gminny, kilku pracownikami centrum i kilku zaledwie osobami bliżej związanymi ze społecznością Grossenkneten, mieszkańców Supraśla nie było, nie licząc mnie.

Uczniowie Liceum Plastycznego zaprezentowali swoje prace z supraskiego pleneru

Zespół ludowy Jarzębina z Karakul wita gości. Pierwszy wchodzi burmistrz Grossenkneten

Za burmistrzem z Grossenkneten kroczy burmistrz Supraśla

Wchodzą pozostali goście z Niemiec

Brawa dla zespołu Jarzębina

W środku, pani tłumacz, burmistrz Supraśla i Grossenkneten

Jestem i ja

Burmistrz Supraśla z burmistrzem i grupą z Grossenkneten

Były przemówienia ...

Było też dużo muzyki ludowej

Ech... To tylko poza do zdjęcia. Grażynka z Radkiem

Zainteresowanie zdjęciami ze spotkań w latach 1999-2012

Goście oglądają stałą ekspozycję zdjęć Wiktora Wołkowa

Wiktor Wołkow pozostawił po sobie niezwykłe obrazy natury ...

To Grażyna prowadziła niegdyś chór w Supraślu. Miłe czasy...

Były i wpisy do księgi pamiątkowej


    Ale oto czternastego października, w niedzielę przypadał dzień nauczyciela. Tego dnia nasz parafialny chórek spotkał się na mszy o godzinie jedenastej w Kościele NMP Królowej Polski. Między mszą a nabożeństwem różańcowym Ania nagle przypomniała sobie o święcie nauczyciela i szepnęła mi do ucha, że w związku z tym moglibyśmy umówić się w Bohemie i w imieniu nas nieco starszych i tych nieco młodszych podziękować Joannie i Januszowi za trud pracy w prowadzeniu chóru i zajęć z dziećmi i młodzieżą. Odszepnęłam, że każda okazja do świętowania jest dobra i po nabożeństwie byliśmy już umówieni na godzinę siedemnastą w wyżej wymienionej Bohemie. Nie byliśmy w komplecie, bo młodzież poczyniła wcześniej plany na niedzielne popołudnie.

    Zrobiliśmy niewielką składkę. Zamówiliśmy pierogi z różnym nadzieniem i chrupiące placki ziemniaczane. Znam osobę, która te wyśmienite dania przygotowuje. Ten, kto ceni sobie smak domowej kuchni powinien odwiedzić Bohemę. Janusz sponsorował czerwone wino i napoje dla dzieci.
Czas upływał, humory dopisywały. Około osiemnastej trzydzieści pojawiło się w Bohemie Trio Akordeonowe Akord. Wiedzieliśmy, że będzie dobra muzyka, ale nie wiedzieliśmy, że na kolację przybędzie dwudziestoosobowa grupa z Grossenkneten, władze miasta i dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wyznam szczerze, że rozkręciliśmy zabawę polsko-niemiecką, za co otrzymaliśmy od burmistrza po wielkim kuflu piwa litewskiego, a jako, że lokal był otwarty dla wszystkich, pojawiać się zaczęli i mieszkańcy miasta i młodzież spoza Supraśla. Znakomite Trio Akordeonowe Akord zaprezentowało skoczne utwory muzyczne, porywające do tańca…
Było już po dwudziestej drugiej, kiedy chór parafialny zszedł z parkietu…

Składamy życzenia Joannie i Januszowi z okazji święta nauczycieli ...

Ech.... Kamil !  To nie ja robiłam to zdjęcie !

Do tego zdjęcia się przyznaję

Śpiewnych życzeń stu lat nie zabrakło ....

Moje kochane chórzystki ...

I nasze kochane dzieciaki ...

Marysia

Cudne oczy Bartka

Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły zamykać jak oczy   /Georg Christoph Lichtenberg/

Tańce czas zacząć

Zabawa rozkręca się na dobre

Tańczą panowie, tańczą panie...tańczą i dzieci...

Dwa plus dwa równa się cztery. A może tak dodać jeden? Co Wy na to?

Nie ma to jak silne ramiona mamy i taty

Znakomite Trio Akordeonowe Akord

A oto i władze miasta z grupą z Grossenkneten przybyły do Bohemy...

Gospodarz na swoim miejscu...

Piwa litewskiego nie zabrakło...

Dosiadali się do nas i radni...

Były przemówienia przed kolacją ...

... i tańce po kolacji

Piwo jak na Oktoberfest przystało lało się do ... szklanych wielkich kufli

Lekko zwinnie tańczy Ania z Radkiem

Dosiadała się do nas i młodzież spoza Supraśla

A teraz pogadamy w cztery oczy....


Niedziela, 14 października 2012 roku

9 komentarzy:

 1. Jak zwykle fajna relacja i zdjęcia.
  Ewo, czy jesteś pewna, że tańczyłaś z burmistrzem Grossenkneten a nie z przewodniczącym rady?
  Pozdrawiam ciepło z tonącej w śniegowej brei Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech..., sugerujesz mi, że znasz osobiście burmistrza Grossenkneten?

   U nas brei nie ma, bo śnieg pada w temperaturze minus jeden i utrzymuje się na drzewach i krzewach, a także już i na ziemi, która powoli przejmuje temperaturę powietrza.

   Uściski z Supraśla :))**

   Usuń
 2. Świetna relacja, też świętowałem ten dzień :) Ale Supraski Oktoberfest to mnie zdziwił, ciekawa inicjatywa. Warmia w śniegu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Warmia w śniegu.
   Supraśl także zmienił szatę na zimową.
   Uściski:))**

   Usuń
 3. Fajnie piszesz Ewuniu, świetny blog

  pozdrawia Radosław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło kiedy sam burmistrz to mówi :))**
   Pozdrawiam i zapraszam :))**

   Usuń
 4. Swietna relacja urozmaicona ciekawymi zdjeciami. Milo jest zobaczyc kilka znajomych twarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ślę pozdrowienia za ocean z zimowego Supraśla :))*

   Usuń
 5. Ewo,świetna relacja i zdjęcia z imprezy.Naprawdę było ekstra.Pomyśl tylko co by było,gdyby nas tam nie było,nuda,Proponuję powtórkę z rozrywki na Andrzejki.Pozdrawiam chórzystów.

  OdpowiedzUsuń