poniedziałek, 28 listopada 2016

Juan-les-Pins - szalone lata dwudzieste i dziś   Juan-les-Pins to nadmorski kurort leżący w sąsiedztwie Antibes. Oba miasta należą do tej samej gminy Antibes i zwykły turysta nie zauważy granicy pomiędzy nimi. Kurort Juan-les-Pins znajduje się po przeciwnej, zachodniej stronie Cap dAntibes i został utworzony w 1882 roku, a tak naprawdę rozwinął się w latach dwudziestych ubiegłego stulecia za przyczyną amerykańskiego biznesmena Franka Jaya Goulda i Édouarda Baudoin. Ambicją tego pierwszego było wylansowanie kilku kompleksów wakacyjnych z hotelami i kasynami.
    W parku kasyna Pinède uformowano łuk z rumowiska, z resztek trofeum, wzniesionego dla uczczenia pierwszego rzymskiego zwycięstwa w Galii, odniesionego w 154 roku przed naszą erą na sąsiedniej równinie.
    We wspomnianych latach dwudziestych, czasach świetności Juan-les-Pins, Amerykanie wprowadzili na plażach styl beztroskiego życia, wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych i jazz. Ta forma relaksu rozpowszechniła się natychmiast. Młodzież europejska, w poszukiwaniu rozrywki, naśladując amerykańskie gwiazdy epoki, takie jak Frank Jay Gould, Zelda i Francis Scott Fitzgeraldowie czy też Douglas Fairbanks, poczęła tłumnie napływać do kąpieliska. To był początek szalonych lat dwudziestych!  
    Po drugiej wojnie światowej Juan-les-Pins na nowo odzyskało żywiołowy klimat i stało się europejskim Nowym Orleanem.
    Znany,
najwybitniejszy po Louisie Armstrongu, jazzman z Nowego Orleanu, Sidney Bechet - amerykański saksofonista, klarnecista i kompozytor jazzowy - był tak oczarowany kurortem, że pewnego szalonego dnia 1951 roku wziął ślub, gdy na ulicach w rytm melodii wygrywanych przez orkiestry, tańczyli i mieszali się ze sobą celebryci i dziennikarze z całego świata. Zresztą sam Sidney Bechet zagrał wówczas po raz pierwszy melodię Dans les rues d'Antibes - jeden z jego najlepszych utworów.  


    Stworzony 7 lipca 1960 festival de Jazz d'Antibes Juan-les-Pins, gromadzi co roku artystów i orkiestry jazzowe ze wszystkich stron świata. Koncerty, od 2000 roku również funk, rock i inne odmiany tego gatunku muzyki, odbywają się pod gołym niebem na scenie zwanej Pinède Gould.

   
Latem, życie nocne Juan-les-Pins koncentruje się wokół Pinède, kasyna Partouche,
Garden Beach Hôtel i Avenue Guy de Maupassant. Najbardziej popularne w kurorcie to dyskoteka New-York Club, znana niegdyś pod nazwą Whisky à Gogo, bar Le Cristal, czy też Le Pam-Pam koktajlbar z pijalnią rumu i lodziarnią, oferujący spektakle taneczne i muzykę brazylijską.      W Juan-les-Pins spędziłam dwie noce i przyznam, że to bardzo atrakcyjne miejsce, było raczej moją bazą wypadową, niż miejscem biernego wypoczynku, chociaż kilka razy w godzinach wczesnych porannych i późnym popołudniem udało mi się zażyć kąpieli morskich, jako że hotel, w którym mieszkałam znajdował się blisko plaży.
A plaża to dość wąski piaszczysty pas upstrzony hotelowymi restauracjami, leżakami, parasolami, oddzielony od miasta długą promenadą. A zatem żadnej intymności.  
Juan-les-Pins, 10-12 września 2016 roku

4 komentarze:

 1. Dwa razy spędzałam wakacje w Juan-les-Pins, w latach 90-tych ubiegłego stulecia (jak to dziwnie brzmi!). W Polsce jeszcze było siermiężnie i "transformacyjnie", a tam - wielki świat! Mam miłe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobrażam to sobie. We Francji mieszkałam w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia (prawda, to brzmi dziwnie). Skok z polskiej rzeczywistości i brak dosłownie wszystkiego był dla mnie ogromnym szokiem!
   A lata dwudzieste są moimi ulubionymi, znanymi mi z literatury i filmu.
   Ech! Miłe wspomnienia przydają się na cięższe czasy!
   Buziaki :)

   Usuń
 2. Dobrze jest zobaczyć tyle luksusu. Inny świat. Jeśli chodzi o mnie, lubię takie miejsca, ale raczej na krótko. Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także lubię oglądać taki luksus, ale czy mogłabym w nim mieszkać? Na to pytanie postaram się być może odpowiedzieć sobie w kolejnym poście, do którego przygotowałam zdjęcia pokazujące... chi,chi, raczej mega luksus.
   Myślę podobnie jak Ty. Luksusowe klatki z całym sztabem służby i ochrony, to nie dla mnie!
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń