czwartek, 7 grudnia 2017

Paryż - wieża świętego Jakuba Starszego - Tour de Saint-Jacques le Majeur


    W ostatnim poście tutaj zwiedzaliśmy paryski ratusz Hôtel de Ville i plac o tej samej nazwie. Dzisiaj oddalmy się o kilka kroków od siedziby władz miasta
i skierujmy się do słynnej szesnastowiecznej dzwonnicy - wieży świętego Jakuba Starszego, pozostałości po świątyni katolickiej z dziesiątego wieku, leżącej na szlaku pielgrzymkowym świętego Jakuba,
wiodącego do Santiago de Compostela.
    Wieża w stylu gotyku płomienistego jest częścią kościoła Saint-Jacques-de-la-Boucherie - boucherie od licznych pobliskich straganów rzeźniczych.

   
Najpierw kilka zdjęć zrobionych przeze mnie rok temu, a dokładnie 14 grudnia 2016, z mostu świętego Ludwika (pont Saint-Louis).
    Na pierwszym zdjęciu widać: po lewej wieżę świętego Jakuba i po prawej paryski ratusz Hôtel de Ville; na drugim oba zabytki po prawej stronie nad Sekwaną; kolejne dwa zdjęcia Sekwana, most Arcole (pont d’Arcole) i wieża świętego Jakuba; na ostatnim zaś czub wyspy świętego Ludwika.


    Kolejnych kilka zdjęć zrobiłam dwa dni wcześniej (12 grudnia 2016), podczas parady Mikołajów na motocyklach tutaj.    Wokół wieży świętego Jakuba urządzono niewielki, pierwszy park miejski - square de la Tour Saint-Jacques, według projektu barona Haussmanna. Uroczystego otwarcia parku dokonał Napoleon III.
    Wieżę można było zwiedzać latem (zdjęcia poniżej, z 9 sierpnia 2014) z przewodnikiem, w grupach nie większych niż siedemnaście osób, od piątku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00, czas wizyty 55 minut.
    Na szczycie wieży, po jej rogach, postać świętego Jakuba Starszego i trzy zwierzęce symbole ewangelistów: orzeł - święty Jan, byk - święty Łukasz, lew - święty Marek.
    Na dole wieży statua Blaisea Pascala (1623-1662) dzieło Julesa Caveliera z 1857 roku. Pascal przeprowadzał tutaj swoje doświadczenia z fizyki.
4 komentarze:

 1. Nie dotarłem do tej wieży. Ciekawa budowla i fajnie pokazana. Ja również każdy gotyk fotografuję w uniesieniu, nie umiem się powstrzymać.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko kilka kroków od katedry Notre Dame.
   A gotyk to również mój ulubiony styl, zresztą dominujący we Francji, stąd na blogu dużo zdjęć i opisów gotyckich kościołów, kaplic, i innych budowli...
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. Przepiękna wieża. Klimatyczna. Chętnie odwiedziłabym. :) Pozdrawiam, Aga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paryż to takie miasto, które trzeba zwiedzać na piechotę...
   Pozdrawiam i zapraszam :)

   Usuń