poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wielkanoc w Kościele NMP Królowej Polski w Supraślu


    Pod koniec tygodnia poprzedzającego Wielki Tydzień, Ela - młodziutka sopranistka z chóru zapytała mnie, czy nie zechciałabym pomóc przy dekorowaniu kościoła, urządzić Grób i Ciemnicę. Miała już pomysł i teraz trzeba było go tylko zrealizować. Zgodziłam się i z wielką przyjemnością, już w sobotę zabrałyśmy się do pracy, w asyście Agnieszki - siostry Eli, Tomka - naszego nowego basisty i księdza Grzegorza.
    Dekoracje rozpoczęliśmy od wiązania krzyża z gałązek cierniowych. Zajęło nam to ponad dwie godziny, jako że materiał nie był łatwy w modelowaniu ze względu na ostre kolce, wbijające nam się w palce. Nitki do wiązania gałązek najsprawniej przygotowywał ksiądz Grzegorz, natomiast Tomek uzbrojony w rękawice mocno gumowane przytrzymywał kłujące witki. Nie trudno nam było sobie wyobrazić jaki ból przenikał głowę Jezusa uwieńczoną koroną cierniową.
    W sobotę wieczorem zdołaliśmy zawiesić krzyż na białych płótnach, który miał być tłem do Grobu i postawić stelaż z wizerunkiem Chrystusa, tło Ciemnicy.
    W poniedziałek umówiłam się z księdzem proboszczem w jednej z białostockich hurtowni kwiatów i razem wybraliśmy czterdzieści doniczek z białymi hortensjami i zamówiliśmy na wtorek kalie, które ksiądz Wojciech miał odebrać już sam.
    Dekorację kościoła dokończyłyśmy z Elą we środę po południu. Później czas jakiś siedziałyśmy w ławce przed prezbiterium, oceniałyśmy pracę, dokonywałyśmy poprawek i robiłyśmy zdjęcia. Nieskromnie powiem, że byłyśmy zadowolone z siebie, bo tym razem świąteczny wystrój świątyni był inny niż za zwyczaj. Unikałyśmy pstrokacizny i drobnych elementów. Skupiłyśmy się na większych plamach w kolorze papieru do pakowania, bieli i fioletu. Zresztą oceńcie sami.  



 


    W Wielki Czwartek po Mszy Wieczerzy Pańskiej złożyliśmy życzenia naszym księżom Wojciechowi i Grzegorzowi, jako że w tym dniu Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Sakrament Kapłaństwa.
    Po Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, Liturgii Wigilii Paschalnej i sobotnim trwaniu przy Grobie aż do rana w niedzielę, przyszedł czas na procesję rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem, głoszącą Zmartwychwstanie Chrystusa i odśpiewanie uroczystego hymnu Te Deum...






 




































10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Olu, dziękuję i wzajemnie życzę obfitych łask Chrystusa Zmartwychwstałego Tobie i całej Twojej Rodzinie :)

   Usuń
 2. fiolet na zdjęciach zamienił się w chabrowy ale oblicze Pana Jezusa piękne... i przejmujące
  Dużo pracy włożyliście w przygotowania - widać...U nas Rezurekcja była w nocy - w deszczu...
  Jeszcze raz wszystkiego dobrego... na każdy dzień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, dziękuję za ciepłe myśli, cudowną kartkę świąteczną i wzajemnie życzę wszystkiego dobrego na całe długie życie... :)

   Usuń
 3. Jak zwykle reportaz z detalami..dekoracje i zdjecia Twoje ..swietne....pozdrawiam w poniedzialek , ktory tutaj jest dniem pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta w Wenezueli są zapewne bardziej kolorowe...
   Pozdrawiam serdecznie :)))*

   Usuń
 4. Pani Ewo, bardzo nam się spodobała dekoracja wielkopostna w Waszym kościele. Chcielibyśmy zapytać, gdzie można nabyć gdzie można nabyć taki wizerunek Chrystusa( baner) lub ewentualnie wypożyczyć do naszego kościoła. Prosimy pilnie o kontakt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kasiu
   Nie mam pojęcia gdzie można kupić taki wizerunek Chrystusa. Ten akurat, w moim kościele, wykorzystywany jest od kilku lat do wielkanocnej dekoracji i za każdym razem inaczej.
   Proszę wpisać w wyszukiwarce to czego pani szuka i na pewno coś się znajdzie, bowiem wiele firm sprzedaje gotowe prace, a poza tym są firmy które drukują je na konkretne zamówienie.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo, przeglądnęłam prawie wszystkie wizerunki Chrystusa, ale takiego niestety nie znalazłam.
   Pozdrawiam, miłego wieczoru :)

   Usuń
  3. Myślę, że akurat identycznego wizerunku sprzed lat nie znajdzie pani, ale może jakiś własny projekt. Graficy potrafią czynić cuda...

   Usuń